poniedziałek, 24 lutego 2020

Newsroom

KNF obniżyła karę dla Mercuriusa za oferowanie obligacji GetBacku

msd | 09 lipca 2019
Komisja Nadzoru Finansowego podtrzymała karę dotyczącą cofnięcia brokerowi zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych, ale obniżyła wobec niego wysokość kary pieniężnej.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Mercurius Domu Maklerskiego KNF obniżyła mu wysokość kary pieniężnej z 430 tys. zł do 169 tys. zł. Komisja tłumaczy, że wynika to wyłącznie z obniżenia przychodów brokera, które są podstawą do ustalania wysokości kary. Od tak obniżonych przychodów wysokość zrewidowanej kary pieniężnej w dalszym ciągu ma pozostawać „w niemalże maksymalnej wysokości wyznaczonej przepisami prawa”.

Komisja informuje, że w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy nie znalazła okoliczności faktycznych dotyczących popełnionego naruszenia, które dawałyby podstawę do zmiany sankcji w zakresie cofnięcia zezwolenia na oferowanie instrumentów finansowych oraz nałożenia kary pieniężnej – podała Komisja Nadzoru Finansowego.

Termin na zakończenie prowadzenia przez Mercurius DM działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych upłynął 18 stycznia.

Nałożone na Mercurius DM sankcje dotyczą udziału brokera w „organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA, w którym usługa oferowania tych obligacji była świadczona przez podmiot nieposiadający uprawnień do prowadzenia działalności maklerskiej”.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Blisko 40 skarg na decyzję BFG wobec PBS w Sanoku

  14 lutego 2020
  Liczba skarg złożonych do sądu administracyjnego na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego BS zbliżyła się do 40 i jeszcze rośnie, wynika z informacji Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • UOKiK ostrzega przed wekslami

  13 lutego 2020
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o ryzyku inwestowania w weksle, które zyskują na popularności po zmianach w prawie, które zaszły na rynku obligacji. UOKiK nie wyklucza też wszczęcia postępowań wyjaśniających.
  czytaj więcej
 • Zawieszona rada PBS-u złożyła skargę na decyzję BFG

  11 lutego 2020
  Zdaniem zawieszonej rady nadzorczej Podkarpackiego Banku Spółdzielczego „nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające pozbawienie banku możliwości dalszego prowadzenia działalności”. BFG twierdzi jednak, że był zobowiązany do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.
  czytaj więcej
 • Rejestr obligacji rośnie powoli

  07 lutego 2020
  Spółki na razie nie spieszą się ze zgłoszeniem do KDPW emisji obligacji uplasowanych przed 1 lipca 2019 r. Ustawowo mają na to czas do końca pierwszego kwartału tego roku.
  czytaj więcej

Emisje