sobota, 28 września 2024

Newsroom

KNF proponuje pakiet impulsów dla sektora bankowego

msd | 19 marca 2020
Nadzorca chce poluzowania niektórych wymagań wobec sektora bankowego, aby zachować równowagę między utrzymaniem odpowiednich wskaźników stabilności sektora bankowego, a utrzymaniem dostępności kredytu dla przedsiębiorstw.

Przygotowany przez UKNF Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju (PIN) ma służyć zachowaniu odporności banków przy równoczesnym umożliwieniu dalszego finansowania gospodarki niezależnie od pandemii koronawirusa. 

Wśród proponowanych działań nadzorca wyodrębnił kilka obszarów, takich jak: rezerwy i klasyfikacja ekspozycji kredytowych, bufory kapitałowe, normy płynności, bieżący nadzór, czy legislacja. W przypadku jakości portfela kredytowego UKNF proponuje na przykład działania służące rozłożeniu strat w dłuższym horyzoncie czasowym. Z kolei w zakresie buforów kapitałowych nadzorca zapewnia, że rozważy „możliwość konsumpcji lub zmniejszenia bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym (bufora O-SII)”, który dla niektórych banków wynosi między 0,1 a 1 proc. Dodatkowo UKNF dopuszcza też zmianę struktury dodatkowego wymogu w zakresie funduszy własnych w ten sposób, aby w mniejszym stopniu składał się on z kapitału podstawowego Tier 1 (CET1).

„Organ nadzoru liczy się z ryzykiem czasowego funkcjonowania banków poniżej wymogu połączonego bufora i podejmując działania nadzorcze będzie uwzględniał sytuację zewnętrzną oraz dążenie banków do utrzymania finansowania gospodarki” – napisano w prezentacji PIN.

Dodatkowo UKNF zapowiada też indywidulne podejście do kwestii bufora płynności banków, uwzględniając przy tym „sytuację zewnętrzną”. Jak podano, nadzorca w najbliższym czasie ograniczy inspekcje, a także zminimalizuje lub odsunie w czasie wybrane obowiązki nadzorcze.

„UKNF uwzględni szczególną sytuację przy decydowaniu o przesuwaniu terminów aktualizacji planów naprawy i innych obowiązków, zgodnie z potrzebami podmiotów nadzorowanych i możliwościami UKNF” – podano.

Z inicjatywy UKNF przedmiotem pilnych prac legislacyjnych mają też być regulacje pozwalające bankom w odniesieniu do obecnych klientów z segmentu mikro i MŚP na wydłużenie zapadalności lub modyfikację warunków kredytowych na korzyść klienta, jeśli został on dotknięty skutkami epidemii koronawirusa.

- Proponowane w ramach pakietu inicjatywy w głębokim przekonaniu nadzoru stworzą zarządom banków możliwość adekwatnej reakcji na obecne i przyszłe ryzyka, w tym pozwolą zachować ciągłość finansowania klientów lub oferować im zróżnicowane działania osłonowe – napisał Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, w liście wprowadzającym do prezentacji PIN.

W ostatni poniedziałek NBP przeprowadził pierwszą z wielu zapowiedzianych transakcji repo, które mają zasilać banki w płynność. W czwartek bank centralny ma też po raz pierwszy skupować obligacje skarbowe z rynku wtórnego, czego także beneficjentami będą banki. Dodatkowo NBP zamierza też podstawić bankom kredyt wekslowy na refinansowanie kredytów dla przedsiębiorstw.

Tymczasem notowane na Catalyst obligacje banków, jak i inne korporaty, poddane zostały w ostatnich mocnej przecenie. By wspomnieć na przykład taniejące we wtorek nawet do 92,75 proc. podporządkowane papiery Banku Pocztowego (prawie 10,7 proc. yield to call na wtorkowej sesji), czy poniedziałkowe i czwartkowe transakcje podporządkowanym długiem Banku Pekao (PEO1027) w okolicach 95-95,2 proc. (ponad 4,9 proc. ytc).

Więcej wiadomości kategorii Catalyst