niedziela, 13 lipca 2025

Newsroom

Kolejne zatrzymania ws. GetBacku

msd | 12 października 2021
Funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek osiem osób, które sprzedawały obligacje GetBacku, doprowadzając 133 osoby do poniesienia ponad 17,5 mln zł szkody.

Jak wynika z komunikatu prokuratury, zatrzymane osoby miały oferować obligacje GetBacku za pośrednictwem sieci sprzedaży Idea Banku. Osoby te miały oszukiwać klientów co do gwarancji zysków i bezpieczeństwa inwestycji.

- Pracownicy sieci sprzedaży Idea Banku, nawet ci najniższego szczebla, mieli świadomość, że obligacje GetBack są obarczone wysokim ryzykiem, nie dają gwarancji zwrotu kapitału i nie są zabezpieczone w żaden dodatkowy sposób. Mimo tego przekazywali klientom nieprawdziwe informacje, że obligacje są bezpieczniejsze niż lokata bankowa – poinformował Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jeszcze we wtorek wszyscy zatrzymani, sześciu mężczyzn i dwie kobiety, mają usłyszeć zarzuty popełnienia przestępstw oszustwa względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, a także świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, oraz ujawnienia tajemnicy bankowej.

Lada dzień minie 3,5 roku od wybuchu – nadal nierozliczonej – afery GetBacku. Do tej pory we wszystkich wątkach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie ustalono 78 podejrzanych, których liczba we wtorek wzrośnie o osiem kolejnych osób.

W najbliższy piątek Sąd Okręgowy w Warszawie przeprowadzi posiedzenie organizacyjne przed rozprawą, która ma dotyczyć pierwszego jak na razie aktu oskarżenia w sprawie GetBacku. Na ławie oskarżonych ma zasiąść między innymi Konrad K., były prezes windykacyjnej spółki, a także byli prezesi, członkowie zarządu, menedżerowie i radcy prawni Idea Banku. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej