środa, 2 lipca 2025

Newsroom

Korporacyjny dług mniej zapłaci w kolejnym półroczu

Michał Sadrak | 27 stycznia 2025
Jeśli stawki WIBOR spadną zgodnie z oczekiwaniami rynku terminowego, w II połowie tego roku przeciętne oprocentowanie zmiennokuponowych korporatów w złotych obniży się do wartości jednocyfrowych.

Niezależnie od jastrzębich sygnałów wysyłanych przez Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, rynek wciąż wierzy w tegoroczne obniżki stóp procentowych. Jeśli tylko ziści się scenariusz rysowany przez wyceny kontraktów FRA, stawki WIBOR zaczną wyraźniej spadać w okolicach wakacji, a posiadacze większości złotowych obligacji przedsiębiorstw liczyć się będą musieli z obniżeniem ich oprocentowania. Rynek terminowy podpowiada bowiem, że przeciętny kupon złotowych korporatów o zmiennym oprocentowaniu (bez banków) w drugiej połowie tego roku obniży się z obecnych 10,14 proc. do około 9,7 proc.  

Spadek przeciętnych kuponów do – wciąż wysokich – wartości jednocyfrowych stanowić może jednak preludium do głębszych zmian wysokości oprocentowania. Zgodnie z rynkowymi wycenami, za dziewięć i 12 miesięcy stawka WIBOR 3M obniżyć się może odpowiednio do około 5,1 i 4,8 proc. (w tym scenariuszu WIBOR 6M byłby prawdopodobnie jeszcze o kilka punktów bazowych niżej). Uwzględniwszy kilkumiesięczne przesunięcie czasowe w resecie kuponów, mniej więcej za rok o tej porze średnie oprocentowanie długu przedsiębiorstw z Catalyst znajdować się może na poziomie około 9,4 proc., by po kilku kolejnych miesiącach obniżyć się do 9,2 proc. 

Innymi słowy, by wciąż liczyć na dwucyfrowe odsetki ze złotowych obligacji korporacyjnych w przyszłym roku, należałoby kierować dziś wzrok w stronę przedsiębiorstw płacących wyraźnie ponad 5 pkt proc. marży powyżej stawek WIBOR. Na przeżywającym dobre chwile rynku długu przedsiębiorstw nie są to zaś oferty częste, a już na pewno niepozbawione podwyższonego ryzyka kredytowego.

Są też dla posiadaczy obligacji dobre wiadomości – przedsiębiorstwa generalnie nie wykazują dotychczas problemów z obsługą podwyższonych kosztów odsetkowych, a rynek terminowy ma tendencje do przereagowywania i rysowane przez niego scenariusze stosunkowo często się nie sprawdzają. By wspomnieć tylko, że już przed rokiem oczekiwano spadku WIBOR-u do około 4,6 proc. w 12-miesięcznym horyzoncie (ostatecznie trzymiesięczna stawka nawet na chwilę nie spadła poniżej 5,8 proc.).

O ile jednak spadki WIBOR-u wciąż znajdują się w sferze prognoz, to już od dłuższego czasu kurczą się obligacyjne marże. Tylko w przypadku detalicznego długu oferowanego na podstawie prospektów przeciętna marża spadła do 4,32 pkt proc. w 2024 r. z 4,95 pkt proc. rok wcześniej (mediana obniżyła się do 4,2 z 5,15 pkt proc.). To samo zjawisko obserwować można jednak też w przypadku emisji adresowanych do inwestorów instytucjonalnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej