czwartek, 20 stycznia 2022

Newsroom

Kruk przeprowadzi publiczną ofertę obligacji

msd | 26 listopada 2021
Windykacyjna spółka powróci do zmiennego kuponu, tym razem proponując inwestorom 3,4 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M.

Z publicznej emisji niezabezpieczonych obligacji serii AM1 Kruk będzie chciał pozyskać do 50 mln zł. Spółka na razie nie ujawnia okresu spłaty oferowanych papierów, ale gdyby kierować się dotychczasowymi emisjami adresowanymi do inwestorów indywidualnych, można przyjąć, że będzie to dług z pięcioletnim tenorem.

W czterech ostatnich publicznych ofertach Kruk plasował pięcioletnie papiery stałokuponowe (zaczynając od 4,8 proc., a dochodząc do 4 proc.). W czerwcu windykator uplasował natomiast wśród inwestorów instytucjonalnych sześcioletni dług przy 3,7 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M.

Harmonogram nowej emisji Kruka nie został jeszcze upubliczniony. Prawdopodobnie jednak zapisy zostaną uruchomione w przyszłym tygodniu.

Warta do 50 mln zł emisja zostanie przeprowadzona w ramach nowego programu, dla którego KNF zatwierdziła Krukowi prospekt na początku września tego roku.

W osobnym komunikacie windykator poinformował o zawarciu przez jego włoską spółkę umowy nabycia portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej do 317,6 mln euro (ok. 1,48 mld zł). Zgodnie z umową, większość tych pakietów (do 260 mln euro) będzie nabywana w ośmiu kwartalnych transzach w okresie najbliższych dwóch lat.

Na Catalyst notowanych jest 17 serii obligacji windykatora, w tym dwie w euro. Najdłuższe detaliczne papiery spółki – KRU0626 i KRU0726 – sprzedający wyceniają z 4,7 i 4,4 proc. rentowności brutto, przy czym to dług ze stałym kuponem. Tymczasem porównywalne lub wyższe rentowności (ok. 4,7-4,8 proc.) osiągalne są też w przypadku krótszych zmiennokuponowych papierów o terminach wykupu w 2025 r.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • Grudniowa emisja Kruka debiutuje na Catalyst

  14 stycznia 2022
  Za uplasowane podczas publicznej oferty pięcioletnie niezabezpieczone papiery dłużne windykator płaci WIBOR 3M plus 3,4 pkt proc., co daje 5,7 proc. rocznie w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Kolejny rekordy spłat i inwestycji Kruka

  10 stycznia 2022
  Windykacyjna grupa zakończyła ubiegły rok z ponad 2,2 mld zł spłat, a w samym tylko IV kwartale po raz pierwszy ściągnęła od dłużników ponad 0,6 mld zł. Inwestycje Kruka przekroczyły natomiast 1,7 mld zł, z czego blisko połowę zrealizowano w ostatnim kwartale.
  czytaj więcej
 • Kruk mocno inwestuje w końcówce roku

  23 grudnia 2021
  Windykator kupił od Getin Noble Banku wierzytelności o wartości nominalnej 859 mln zł, a także wygrał we Włoszech przetarg na zakup od Unicreditu portfela o równowartości 1,03 mld zł nominału.
  czytaj więcej
 • Zapisy na obligacje Kruka zredukowane o 79 proc.

  16 grudnia 2021
  W wartej 50 mln zł publicznej ofercie pięcioletnich papierów dłużnych windykacyjnej spółki inwestorzy złożyli zapisy o wartości 238,5 mln zł. Spółka już myśli o kolejnej ofercie.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje