sobota, 29 lipca 2017

Newsroom

Kruk rośnie we Włoszech

msd | 11 lipca 2017
Po ośmiu miesiącach windykator zakończył proces integracji z CreditBase, spółką przejętą w celu przyspieszenia rozwoju na Półwyspie Apenińskim.

Kruk, jak podaje, stał się pionierem prougodowej windykacji we Włoszech, co zapewnia mu szybki rozwój i rozpoznawalność na tamtejszym rynku.

- Kruk Italia to obecnie najszybciej rozwijająca się firma w branży i partner pierwszego wyboru dla lokalnych banków i instytucji. We Włoszech nie funkcjonuje żadna firma, która miałaby podobne, prougodowe nastawienie do osób zadłużonych. (…) Podejście Kruka znalazło też poparcie wśród partnerów biznesowych. Współpracujemy z największymi i najbardziej renomowanymi instytucjami na rynku – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Po prawie dwóch latach obecności we Włoszech windykator zainwestował na tamtejszym rynku około 140 mln euro, kupując wierzytelności warte nominalnie 2,7 mld euro. Aktualnie jest to rynek, na którym Kruk inwestuje najwięcej pieniędzy w kolejne portfele wierzytelności. Po sześciu miesiącach tego roku nabyte przez spółkę wierzytelności warte były nominalnie prawie 7,4 mld zł, z czego 4,5 mld zł przypadało właśnie na Włochy.

- Włoski oddział ma coraz większe znaczenie dla rozwoju całej Grupy i wierzymy, że w przyszłości będzie rósł jeszcze szybciej. Dlatego intensywnie rekrutujemy nowych pracowników – wskazał Piotr Krupa.

Firma zapowiada na kolejne miesiące dalsze zakupy wierzytelności na rynku włoskim. A rozwój spółki zależnej Kruk Italia stara się finansować w walucie jej działalności, stąd ostatnie emisje obligacji w euro oraz kredyt bankowy do 250 mln euro.

Po sześciu miesiącach tego roku wpłaty od dłużników dla całej grupy Kruk wyniosły 647 mln zł i były o 45,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Windykator zainwestował w tym czasie na wszystkich rynkach 506 mln zł (spadek o 30,8 proc. r/r).

W obrocie na Catalyst znajduje się 21 serii obligacji Kruka, w tym jedna w euro, na której nie dochodzi na razie do żadnych transakcji. Dla papierów w złotych o najdalszych okresach spłaty, sięgających 2021 i 2022 r., rentowności wynoszą od 4,1 do 4,7 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • Rzeczy, które słyszysz będąc w La Spezii

  19 lipca 2017
  Włochy mogą stać się dla Kruka najważniejszym rynkiem. Wczesny etap rozwoju, 250 mld EUR niespłaconych kredytów, brak silnie zakotwiczonej konkurencji – te atuty przyciągnęły lidera rynku w Polsce do zatoczki nad morzem Liguryjskim.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (14.07)

  17 lipca 2017
  Wartość Indeksu Rynku Obligacji 14 lipca 2017 r. wyniosła 3,27 pkt proc., wobec 3,28 pkt proc. na koniec poprzedniego tygodnia. Ceny obligacji na Catalyst nadal zatem zachowują się stabilnie, zarazem pozostając na wysokich poziomach.
  czytaj więcej
 • Kruk z rekordowymi spłatami

  10 lipca 2017
  Wraz z rozwojem działalności windykator może liczyć na wyższe wpływy od dłużników. W I półroczu, po wzroście o 45,1 proc. r/r, sięgnęły już 647 mln zł.
  czytaj więcej
 • Kruk ma kredyt bankowy na ponad 1 mld zł

  03 lipca 2017
  Warta do 250 mln EUR umowa zawarta została na pięć lat z konsorcjum czterech banków.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje