niedziela, 27 kwietnia 2025

Newsroom

Kolejny dzień przeceny długu Ghelamco Invest

msd | 14 kwietnia 2025
W poniedziałek rano część obligacji spółki celowej dewelopera wyceniano nawet poniżej 80 wartości nominalnej.

Od marcowych komunikatów o rezygnacji sześciu z 11 członków zarządu oraz przesunięciu terminu publikacji raportu rocznego obligacje Ghelamco Invest tracą nawet 25-27 pkt proc. Część wygasających w latach 2027-2028 serii wyprzedawano bowiem w poniedziałek rano po 75-77 proc. ich wartości nominalnej, co było kontynuacją wydarzeń z piątku, gdy trwający blisko dwa tygodnie odwrót od obligacji dewelopera mocno przybrał na sile (za wyjątkiem najkrótszych serii, w miniony piątek dług Ghelamco taniał w większości o 8-18 pkt proc.).

Krótko rzecz ujmując – w zaledwie dwa tygodnie obligacje jednego z ulubieńców inwestorów zaczęto wyceniać, jakby miał chylić się on ku upadkowi. I choć faktycznie jego belgijska spółka-matka zmaga się z problemami, to nie są one dla polskich inwestorów nowością. Obawy podsyciło jednak przesunięcie publikacji raportu rocznego oraz ogłoszona z opóźnieniem rezygnacja większości polskich członków zarządu (zostali w spółce na stanowiskach dyrektorskich), którzy uważani byli za pewnego rodzaju gwarancję, iż pieniądze z polskiej części biznesu Ghelamco nie będą wypływać do będącej w potrzebie spółki-matki.

Należy natomiast odnotować, że od 31 marca łączne obroty wartymi ponad 1,2 mld zł obligacjami Ghelamo Invest – mimo wyższej niż zwykle wartości – wynoszą nieco ponad 18 mln zł. Można zatem zakładać, że w wyprzedaży długu dewelopera uczestniczą przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Nie ma więc na razie mowy o sytuacji na miarę CCC, którego obligacji na relatywnie dużą skalę pozbywały się także i fundusze. Co nie oznacza jednak, że przecena papierów Ghelamco pozostanie bez wpływu na sytuację funduszy (posiadają one choćby trzy czwarte serii GHE0327, która w poniedziałek rano taniała nawet do 76 proc.).

Wszystkie wyemitowane przez Ghelamco Invest obligacje zabezpieczone zostały poręczeniem cypryjskiej spółki Granbero Holdings, która konsoliduje polskie aktywa dewelopera.

Ghelamco proszone o komentarz poinformowało redakcję Obligacje.pl, że udzieli go najwcześniej w środę. W grudniu, Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland, zapowiadał sprzedaż biurowca VIBE w I półroczu 2025 r., co nie pozostałoby bez wpływu na płynność grupy. 

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Podsumowanie tygodnia: Nowe szaty króla 2

    25 kwietnia 2025
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek znajduje się dokładnie tam, gdzie dwa i pół roku temu, trzydziestolatek o 30 punktów wyżej. Czy tak wygląda rynek szykujący się do hossy?
    czytaj więcej
  • Nadal nieduży dług grupy Inpro przed emisjami

    25 kwietnia 2025
    Trójmiejski deweloper zamknął ubiegły rok z niezbyt wygórowanym zadłużeniem. Kwestie nieco niższej płynności gotówkowej może rozwiązać emisjami obligacji – już przeprowadzoną w spółce zależnej, jak i dopiero zapowiedzianą przez podmiot dominujący.
    czytaj więcej
  • Pekabex odchudził zadłużenie

    25 kwietnia 2025
    Pomimo ubiegłorocznego spadku rentowności dwóch kluczowych segmentów działalności, wypracowana w IV kwartale gotówka pozwoliła budowlanej grupie na obniżenie długu netto do najniższego poziomu od blisko dwóch lat.
    czytaj więcej
  • PragmaGO nie zwalnia tempa

    25 kwietnia 2025
    Organiczny rozwój portfela wraz z dwiema akwizycjami pozwoliły faktoringowo-pożyczkowej grupie na wyraźną poprawę ubiegłorocznych wyników, ale i przy nadal rosnącym zadłużeniu.
    czytaj więcej