piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Kruk wprowadził na Catalyst majową emisję prywatną

msd | 29 lipca 2016
Obligacje serii AC1 oprocentowane są na WIBOR 3M plus 3,25 pkt proc. marży, która jest o 0,1 pkt proc. wyższa niż windykator oferował w trzech tegorocznych emisjach publicznych.

Wyjaśnieniem jest dłuższy okres spłaty. Instytucjom, a to do nich kierowana była emisja, Kruk proponuje papiery sześcioletnie, podczas gdy wśród inwestorów detalicznych plasuje dług pięcioletni. Dodatkowy 0,1 pkt proc. marży, to z grubsza cena wydłużenia tenoru o 12 miesięcy, choć można zauważyć też, że kupon ten nie uwzględnia niższych kosztów plasowania ofert prywatnych. 

Wartość debiutującej emisji wynosi 57,9 mln zł wobec 100 mln zł, które oferowano. Papiery objęło 50 podmiotów. Niepełna subskrypcja w przypadku emisji Kruka, była wydarzeniem niecodziennym, poprzednio obserwowanym w emisji publicznej z ubiegłego roku, co akurat wiązać można było z eksperymentalnym stałym kuponem. Jeśli zaś chodzi o oferty prywatne, to windykator w ostatnich kilkunastu miesiącach plasował bez trudu emisje podobnych rozmiarów (100 i 150 mln zł).

Wzorem innych prywatnych ofert Kruka wysokość marży dla papierów KRU0522 może zostać podniesiona o 0,5 pkt proc., gdy wskaźnik zadłużenia (oprocentowane zobowiązania netto do kapitałów własnych) przekroczy 2,2x. Gdy wzrośnie on natomiast powyżej 3,0x obligatariusze będą mogli żądać przedterminowego wykupu. Na koniec marca wskaźnik zadłużenia znajdował się na rekordowo niskim dla Kruka poziomie wynoszącym 0,92x. 

Debiutujące papiery mogą zostać spłacone przed czasem. Emitent ma prawo skorzystać z opcji call najwcześniej w dniu płatności odsetek za 12. okres, czyli po trzech latach. W razie przedterminowego wykupu Kruk zobowiązany jest wypłacić inwestorom premię, której wysokość wynosi od 2,4 proc. nominału i co kwartał maleje o 0,2 pkt proc. 

Do godz. 11.30 nie handlowano debiutującymi papierami. Animator kwotuje je na 100/101,5 proc.

W obrocie na Catalyst znajduje się w sumie 19 serii obligacji Kruka z terminami spłaty od listopada tego roku do maja 2022 r. (debiutująca emisja). Rentowności papierów windykatora wynoszą do 4,6-4,7 proc. brutto. Najwyższe są dla trzech tegorocznych emisji publicznych – KRU0321, KRU0521 i KR10621. 

 

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst