sobota, 04 kwietnia 2020

Newsroom

Krukowi wystarczy 37 proc. oczekiwanych spłat, by spłacić zadłużenie

ems | 20 marca 2020
Kruk operacyjnie funkcjonuje w niezmienionej skali – zapewnił Piotr Krupa, prezes windykacyjnej spółki w nagraniu wideo umieszczonym na YouTube.

Poniżej transkrypcja nagrania. Skróty pochodzą od redakcji.

Piotr Krupa, prezes Kruka:

- Po pierwsze działamy na wszystkich rynkach (…). Przerzuciliśmy się na pracę zdalną (…), poszło to bardzo sprawnie, jest pełna efektywność i 100 proc. efektywności technologicznej.

(…) Nasi doradcy terenowi (…) przeszli na pracę zdalną. To działa. Liczba „spotkań” telefonicznych (…) sięga 35 tys. średnio dziennie (…), nie mówiąc o telefonach wykonywanych przez call center. 

(…) Jeśli chodzi o sądy (…), we wszystkich krajach, w których działamy sądy teoretycznie działają (…). W praktyce my nie przesyłamy do nich nowych spraw. (…) Nie mamy takiej potrzeby, bo (…) nie kupujemy nowych portfeli (…), wyhamowaliśmy trochę z zakupami (…). Po drugie (…), wiemy, że wysyłając teraz sprawy, one tam utkną i nie ma to większego biznesowego sensu, to w zasadzie generuje tylko bardzo dużą, idącą w dziesiątki milionów złotych miesięcznie oszczędność (…).

(…) Sytuacja płynnościowa jest dobra. (…) od wielu kwartałów utrzymujemy stan gotówki w kasie na poziomie około 150 mln zł. Jednocześnie dysponujemy otwartymi liniami finansowania, dzisiaj na kwotę 556 mln zł. (…) średnio tygodniowo na nasze konta wpływało ok. 35 mln zł, czyli średnio ok. 5 mln zł każdego dnia (…). Nie widzimy zmiany tego trendu.

(…) W tym roku mamy 88 mln zł obligacji do wykupienia, z czego 75 (mln zł – red.) przypada na listopad i grudzień.

(…) Firma jest zarządzana konserwatywnie, jeżeli chodzi o branie na siebie ryzyk płynnościowych. I dzisiaj to procentuje szczególnie mocno. (…). Net debt to equity (dług netto do kapitału własnego – red.) jest na poziomie 1,3, gdzie większe firmy, te największe z branży, publiczne, średnio mają 3,1. (…). Jeżeli odniesiemy (kwotę oczekiwanych odzysków do poziomu zadłużenia), to wynosi ona 35 proc. (…). Nasze przewidywane cash flow z aktywów posiadanych muszą się spłacić w 36-37 proc., żebyśmy mogli oddać nasze zadłużenie. Największe firmy z branży mają średnio ten parametr na poziomie 79, a są takie, gdzie jest to nawet 93. (…)

Dzisiaj, 19 marca, w destynacjach, w których jesteśmy, nie znamy żadnych propozycji (zmian prawnych – red.), które miałyby uderzać w nasz biznes. Więcej. Jesteśmy w kontakcie z sektorem bankowym, gdzie banki mówią, potrzebować będziemy za chwilę waszej pomocy jako outsourcerów do monitorowania wierzytelności (…).

Jesteśmy tu na miejscu, pracujemy, wygląda to na razie dobrze. Oczywiście nikt wie, jak długo potrwa ten kryzys, jaki będzie miał rzeczywiście impakt na nasze aktywa (…), aktywa banków i naszych partnerów (…). Płynnościowo stoimy dobrze, mamy finansowanie, mamy płynność, gotówka cały czas wpływa od naszych klientów, to jest ich celowe ich działanie, nie przerywają tych działań. (...)

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Ograniczone ryzyko też jest coraz droższe

  03 kwietnia 2020
  Nawet dwucyfrową rentowność można uzyskać kupując dziś obligacje, które miesiąc temu w ogóle nie były na sprzedaż lub dawały zysk niewiele wyższy od lokaty bankowej.
  czytaj więcej
 • GNB: depozyty utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie

  03 kwietnia 2020
  Getin Noble Bank zakończył ubiegły rok z 591,6 mln zł skonsolidowanej straty netto. Aktualnie notuje spowolnienie działalności biznesowej, ale mniejsze niż oczekiwano. Po krótkim epizodzie związanym ze zwiększonymi wypłatami gotówki z bankomatów GNB nie dostrzega niepokojących sygnałów w zakresie płynności. Aktualna luka kapitałowa banku sięga około 1,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Unibep bez długu netto na koniec 2019 r.

  03 kwietnia 2020
  Na koniec grudnia grupa wykazała 178,4 mln zł środków pieniężnych, trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Środki pokrywały z dużą górką sumę zobowiązań finansowych.
  czytaj więcej
 • PGF ze stratą i niższą płynnością

  03 kwietnia 2020
  Polska Grupa Farmaceutyczna zakończyła 2019 r. z 13,4 mln zł skonsolidowanej straty netto. Konieczność spłaty obligacji na 100 mln zł w listopadzie dodatkowo obciążyła wskaźniki płynności grupy. O pandemii koronawirusa i jej wpływie na sytuację finansową PGF mówi znacznie mniej, niż można by tego oczekiwać od dystrybutora wyrobów farmaceutycznych.
  czytaj więcej

Emisje