piątek, 19 kwietnia 2024

Newsroom

Maleje ryzyko ustawowego rozwiązania problemu kredytów walutowych

msd | 10 lutego 2017
Niektóre banki odetchnęły, po tym jak Jarosław Kaczyński, prezes PiS, stwierdził, że posiadacze kredytów we frankach „powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach”. Największy entuzjazm ogarnął akcjonariuszy Getin Noble Banku. Ponownie rosną też notowania jego obligacji.

- "Frankowicze" powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach - powiedział w piątek Jarosław Kaczyński na antenie Polskiego Radia. – (…) Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego – wskazał także.

Wywiad prezesa PiS wystarczył, żeby wywołać euforię wśród akcjonariuszy banków. Opinia ta odzwierciedla najpewniej stanowisko obozu rządzącego, co znaczy, że ryzyko ustawowego rozwiązania kredytów frankowych, w tym przymusowego przewalutowania, znacznie się oddala. Być może nawet spada do zera, jeśli pod uwagę wziąć – przedstawione w wywiadzie – obawy o stabilność sektora bankowego, czy opinię „międzynarodowego świata finansowego”.

W piątek o godz. 11.45 indeks WIG-Banki zyskiwał 2,97 proc., a najbardziej rosły notowania akcji Getin Noble Banku oraz Banku Millennium. Opinia prezesa PiS jest też paliwem do dalszych wzrostów notowań obligacji Getin Noble Banku, które wyraźnie drożeją od ponad dwóch miesięcy. Ogółem trend wzrostowy trwa zaś od drugiej połowy wakacji (prezydent przedstawił wtedy założenia „ustawy frankowej” zakładającej tylko zwrot spreadów walutowych), kiedy to bez trudu można było nabywać większość emisji banku z rentownościami przekraczającymi 14 proc. Momentami – w styczniu ub.r. – pojawiały się też transakcje bliżej 16 proc. rentowności dla kupującego.

Do godz. 11.30 handlowano 15 z 38 notowanych na Catalyst seriami obligacji GNB (35 serii to papiery podporządkowane). Notowania większości aktywnych serii rosną lub pozostają bez zmian, podobnie jak i zauważyć można przesunięcie w górę najlepszych ofert sprzedaży.

Aktualnie średnia rentowność podporządkowanych papierów GNB (wygasają w latach 2017-2023) wynosi 6,46 proc. brutto, zaś przeciętna rentowność liczona po najlepszych ofertach sprzedaży znajduje się na poziomie 6,21 proc. (mediana odpowiednio 6,6 i 6,48 proc.). Na najwyższe rentowności, wynoszące w większości 6,6-6,8 proc., liczyć można w przypadku papierów wygasających w drugiej połowie 2020 r. i całym 2021 r. Najnowsze serie, zapadające w 2023 r., wyceniane są nieco niżej i zwykle przy niższej płynności

Obecnie z ponad 7 proc. rentowności brutto (5,8 proc. netto) kupić od ręki można tylko jedną serię obligacji GNB – GNO1120, która w piątek przed południem wyceniana jest na 91,8 proc. nominału, co daje 7,26 proc. (7,2 proc. po najlepszej ofercie sprzedaży).

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst