piątek, 29 maja 2020

Newsroom

mBank idzie pod młotek

msd | 20 września 2019
Niemiecki Commerzbank zamierza sprzedać swój pakiet kontrolny w mBanku, wynika z piątkowego komunikatu opisującego wstępną wersję nowej strategii.

W odpowiedzi na medialne spekulacje, w piątek po południu Commerzbank opublikował komunikat, w którym przyznał, że zarząd banku przedłożył radzie nadzorczej roboczą wersję nowej strategii. Jednym z jej elementów ma być właśnie sprzedaż pakietu kontrolnego mBanku.

Aktualnie Commerzbank posiada 69,3 proc. udziału w kapitale mBanku.

Jak wynika z komunikatu, sprzedaż akcji mBanku miałaby poprawić zdolności inwestycyjne Commerzbanku, w tym umożliwić szybszą implementację nowej strategii. W przypadku niemieckiego banku transakcja taka miałaby skutkować zredukowaniem jego aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro.

Nad przedstawioną roboczą wersją nowej strategii rada nadzorcza Commerzbanku ma dyskutować 25 i 26 września. Później zostałaby ona oficjalnie zaprezentowana, lecz – jak zastrzeżono – na razie nie zapadały jeszcze żadne decyzje.

Na koniec czerwca mBank miał 152,4 mld zł aktywów, które stanowiły 7,8 proc. całego sektora. Pod względem sumy bilansowej mBank zajmował czwarte miejsce na krajowym rynku. Był przed ING Bankiem, a po PKO BP, Banku Pekao oraz Santanderze.

- Polski Fundusz Rozwoju nie prowadzi żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych – poinformował na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR, w odpowiedzi na pierwsze spekulacje dotyczące repolonizacji mBanku przez PFR.

Na Catalyst notowane są trzy serie podporządkowanych obligacji mBanku o łącznej wartości 1,5 mld zł. Najkrótsze z nich – MBK0125 – wyceniano w piątek na 101 proc. nominału, co daje ledwie 0,07 proc. rentowności brutto (minus 1,09 proc. netto), jeśli przyjąć, że już w styczniu przyszłego roku mBank skorzysta z przysługującej mu opcji przedterminowego wykupu.

Więcej wiadomości o mBank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje