sobota, 02 marca 2024

Newsroom

MF obniży kupony obligacji detalicznych od listopada

msd | 26 października 2023
Dostępne w listopadowej ofercie obligacje oszczędnościowe skarbu państwa będą płacić po 0,25 pkt proc. mniej w pierwszym okresie odsetkowym.

Oferowane od listopada 12- i 24-miesięczne obligacje oprocentowane będą początkowo na 6,25 i 6,50 proc. w skali roku dla pierwszego jednomiesięcznego okresu odsetkowego. Później odsetki od nich ustalane będą w oparciu o stopę referencyjną NBP, do której w przypadku dwuletniej serii MF doliczy jeszcze 0,5 pkt proc. premii. Z kolei stałokuponowe trzylatki przez cały okres płacić będą 6,6 proc. rocznie.

W przypadku cztero- i dziesięcioletnich papierów antyinflacyjnych oprocentowanie dla pierwszych rocznych okresów odsetkowych wyniesie kolejno 6,75 proc. i 7,0 proc., by później stanowić sumę GUS-owskiej inflacji oraz 1,25 i 1,5 pkt proc. marży. Działające w ten sam sposób sześcio- i dwunastoletnie papiery rodzinne, które dostępne są wyłącznie dla beneficjentów programu 500+, płacić będą odpowiednio 6,95 i 7,25 proc. w pierwszym roku, a później 1,75 i 2,0 pkt proc. ponad wskaźnik inflacji.

Nie zmieni się wyłącznie oprocentowanie trzymiesięcznych obligacji, które po raz 18. płacić będą 3 proc. w skali roku.

Odwleczona przez resort finansów decyzja o obniżeniu oprocentowania papierów oszczędnościowych może nie pozostać bez wpływu jeszcze na październikowy popyt inwestorów. Jak na razie, do 24 października MF sprzedało obligacje detaliczne za ponad 4 mld zł, wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje