niedziela, 8 września 2024

Newsroom

MF utrzyma promocyjne warunki zamiany detalicznych obligacji

Michał Sadrak | 24 lipca 2024
Resort finansów nie zmieni oprocentowania obligacji oszczędnościowych w sierpniu. Ponownie pozwoli zamienić wygasające papiery na nowe serie po niższej niż zwykle cenie emisyjnej.

Oferowane w sierpniu roczne i dwuletnie detaliczne obligacje skarbu państwa ponownie płacić będą w pierwszy miesiącu po 5,95 i 6,15 proc. w skali roku, a później ich oprocentowanie uzależnione będzie od stopy referencyjnej NBP. Przy czym do dwuletniej serii nadal doliczane będzie też 0,35 pkt proc. marży. W przypadku stałokuponowych trzylatek oprocentowanie utrzymano na poziomie 6,2 proc. w skali roku.

Cztero- i dziesięciolatki zapłacą w pierwszym roku odpowiednio 6,55 i 6,8 proc., a w kolejnych latach ich kupony wyliczane będą w oparciu o wskaźnik inflacji i marże, których wysokość pozostała na poziomie 1,5 i 2,0 pkt proc. Działające w ten sam sposób sześcio- i 12-letnie obligacje rodzinne najpierw wypłacą 6,75 i 7,05 proc., by w kolejnych latach oferować 2,0 i 2,5 pkt proc. ponad inflację. Z tym jednak zastrzeżeniem, że obie te serie dostępne są wyłącznie dla beneficjentów programu „Rodzina 800+”.

Tymczasem najkrótsze obligacje o trzymiesięcznym okresie spłaty już po raz 27. z rzędu oprocentowane będą na 3 proc. w skali roku.

Podobnie jak w czerwcu i lipcu, resort finansów zaoferuje natomiast promocyjne warunki zamiany. W zamian za wygasające w sierpniu papiery inwestorzy będą mogli nabyć nowe serie po preferencyjnej cenie emisyjnej. Zamiast zwyczajowych 99,9 proc. nominału (99,9 zł) będzie to 99,85 proc. dla dwulatek, 99,8 proc. dla trzylatek, a w przypadku cztero- i dziesięcioletnich papierów cena emisyjna znajdzie się kolejno na poziomie 99,7 i 99,6 proc. wartości nominalnej.

W czerwcu resort finansów sprzedał obligacje za 10,2 mld zł, co było historycznie trzecim najlepszym rezultatem. Lipiec zakończyć się może nie mniej imponująco, ponieważ według naszych obliczeń, do wtorku włącznie w KDPW zarejestrowano 8,4 mld zł papierów z lipcowej oferty.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje