środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

Ministerstwo Finansów zwiększa ofertę 12-miesięcznych obligacji detalicznych

msd | 10 czerwca 2022
Z powodu dużego zainteresowania nowymi papierami ROR0623, których oprocentowanie równe jest stopie referencyjnej, wartość oferty została zwiększona z 3 mld zł do 7 mld zł.

Zgodnie z naszymi środowymi przewidywaniami, resort finansów zdecydował się publikację aneksu do listy emisyjnego 12-miesięcznych obligacji detalicznych, by zwiększyć wartość ich oferty o 4 mld zł. To odpowiedź na duże zainteresowanie inwestorów nowymi papierami, których oprocentowanie oparte jest o główną stopę NBP. 

Według obliczeń Obligacje.pl, do czwartku włącznie w KDPW zarejestrowano prawie 5,1 mld zł obligacji detalicznych z czerwcowej oferty, w trym 2,3 mld zł to właśnie 12-miesięczna seria ROR0623, która obecnie oprocentowana jest jeszcze na 5,25 proc., ale od przyszłego miesiąca będzie to już 6,0 proc. 

Jak na razie, wysokim zainteresowaniem cieszą się też czteroletnie papiery antyinflacyjne. Po dziewięciu dniach czerwca zarejestrowano ich już ponad 1,7 mld zł w KDPW (wg listy emisyjnego, wartość oferty to 3 mld zł). Znacznie mniej uwagi przyciągają natomiast nowe dwuletnie obligacje DOR0624 (0,5 mld zł), mimo że płacą one 25 pb. marży ponad stopę referencyjną, co wydaje się atrakcyjną premią w stosunku do papierów o 12-miesięcznym okresie spłaty, zwłaszcza, że – wg słów prezesa NBP Adama Glapińskiego – pierwsze obniżki stóp procentowych prawdopodobnie przyjdą nie wcześniej niż w IV kwartale 2023 r. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje