wtorek, 22 października 2019

Newsroom

Moody’s: fuzja z Idea Bankiem jednak pozytywna dla GNB

msd | 24 stycznia 2019
Planowane połączenie z siostrzaną instytucją byłoby pozytywne dla profilu Getin Noble Banku – ocenia agencja ratingowa Moody’s.

Kilka dni po tym, jak Fitch ocenił, że ogłoszone połączenie banków Leszka Czarneckiego pozostaje bez wpływu na rating GNB, głos zabrała kolejna agencja. Moody’s, bo o niej mowa, ocenia zaś, że planowana operacja będzie pozytywna dla profilu kredytowego banku.

Niemniej agencja ratingowa dostrzega też, że sytuacja kapitałowa banku pozostaje pod presją. Poprawa byłaby możliwa dopiero w przypadku dokapitalizowania połączonego banku. W istocie, GNB i Idea nie kryją się z tym, że poszukują inwestora finansowego.

W połowie grudnia Moody’s obciął długoterminowy rating GNB z B1 do B2. Nowa ocena ma perspektywę negatywną. 

O uzgodnieniu i podpisaniu planu połączenia GNB i Idea Bank informowały tydzień temu. Po fuzji ma powstać siódmy bank pod względem wielkości na rynku. Wynikiem połączenia mają być jednak spore synergie kosztowe i znaczny wzrost szans na znalezienie inwestora, który wyposaży bank w niezbędny kapitał.

Na Catalyst notowanych jest 35 serii obligacji GNB (34 emisje podporządkowane) oraz jedna Idea Banku (także podporządkowana). Najbliższe wykupu papiery GNB0819 wyceniane są na 94,5 proc. nominału, co daje im 15,2 proc. rentowności brutto. Po ostatnich wzrostach notowań rentowności dłuższych serii spadły w większości do 14-18 proc. wobec ponad 20 proc. jeszcze przed kilkoma dniami. 

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje