sobota, 04 kwietnia 2020

Newsroom

NBP ruszył z pierwszym skupem obligacji skarbowych

msd | 19 marca 2020
Podczas czwartkowej aukcji bank centralny oferuje do skupu z rynku wtórnego papiery skarbowe o wartości około 10 mld zł.

Jak informuje Bloomberg, NBP może skupić 5 mld zł dziesięcioletnich papierów DS1029, a także 3 mld zł serii DS0725 i 2 mld zł PS0422. Bank centralny nie zaproponował natomiast do skupu żadnych papierów zmiennokuponowych.

Inwestorzy mogą składać swoje oferty do godz. 12.30.

Skup papierów skarbowych z rynku wtórnego został zapowiedziany przez NBP w miniony poniedziałek, niedługo po przeprowadzeniu pierwszej operacji repo, która miała na celu zasilenie banków w płynność.

„Wdrożymy także na dużą skalę zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co zmieni długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym. Skutkiem tych operacji powinno być także utrzymanie płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.” – informował NBP w poniedziałek.

Obok operacji repo i skupu papierów skarbowych z rynku wtórnego bank centralny zapowiedział też uruchomienie kredytu wekslowego dla banków, którego celem – podobnie do TLTRO w EBC – ma być umożliwienie refinansowania kredytów udzielonych przedsiębiorstwom.

W ostatni wtorek RPP po raz pierwszy od pięciu lat zmieniła stopy procentowe. Wysokość stopy referencyjnej została zmniejszona o 50 pb. do 1,0 proc.

W czwartek po godz. 11.20 rentowność 10-letnich SPW wynosiła 2,17 proc.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Ograniczone ryzyko też jest coraz droższe

  03 kwietnia 2020
  Nawet dwucyfrową rentowność można uzyskać kupując dziś obligacje, które miesiąc temu w ogóle nie były na sprzedaż lub dawały zysk niewiele wyższy od lokaty bankowej.
  czytaj więcej
 • GNB: depozyty utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie

  03 kwietnia 2020
  Getin Noble Bank zakończył ubiegły rok z 591,6 mln zł skonsolidowanej straty netto. Aktualnie notuje spowolnienie działalności biznesowej, ale mniejsze niż oczekiwano. Po krótkim epizodzie związanym ze zwiększonymi wypłatami gotówki z bankomatów GNB nie dostrzega niepokojących sygnałów w zakresie płynności. Aktualna luka kapitałowa banku sięga około 1,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Unibep bez długu netto na koniec 2019 r.

  03 kwietnia 2020
  Na koniec grudnia grupa wykazała 178,4 mln zł środków pieniężnych, trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Środki pokrywały z dużą górką sumę zobowiązań finansowych.
  czytaj więcej
 • PGF ze stratą i niższą płynnością

  03 kwietnia 2020
  Polska Grupa Farmaceutyczna zakończyła 2019 r. z 13,4 mln zł skonsolidowanej straty netto. Konieczność spłaty obligacji na 100 mln zł w listopadzie dodatkowo obciążyła wskaźniki płynności grupy. O pandemii koronawirusa i jej wpływie na sytuację finansową PGF mówi znacznie mniej, niż można by tego oczekiwać od dystrybutora wyrobów farmaceutycznych.
  czytaj więcej

Emisje