sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Nowe dane w naszym serwisie

Emil Szweda | 14 maja 2024
Zdecydowaliśmy się podzielić z użytkownikami kolejną porcją danych archiwizowanych przez nas od wielu lat. Dzięki nim inwestorzy będą mogli nieco lepiej sami oceniać aktualną kondycję rynku pierwotnego.

Na stronie Obligacje.pl w zakładce Narzędzia od 14 maja 2024 r. udostępniamy dwa nowe zestawienia danych, prezentowane w formie wykresów – Emisje 12M i Outstanding.

Pierwszy z nich obejmuje wartość publicznych emisji obligacji przeprowadzonych na podstawie prospektów emisyjnych i dostępnych dla szerokiego grona inwestorów w okresie ostatnich 12 miesięcy. Dane te aktualizowane są na każdy dzień roboczy, z opóźnieniem jednego dnia (dane prezentowane 14 maja wskazują na wartość z 13 maja).

Jakie znaczenie mają te dane? Informują inwestorów o aktualnych tendencjach i o rozmiarze rynku pierwotnego. Dzięki temu inwestorzy mogą ocenić dostępność do nowych emisji. Rzecz jasna, im wyższa jest wartość, tym większe są możliwości ulokowania środków w ofertach rynku pierwotnego. Aktualne dane można także porównać z danymi z przeszłości. Zdecydowaliśmy się przedstawić dane począwszy od 2016 r. (a więc uwzględniające emisje z 2015 r.). Jesteśmy przekonani, że jeszcze przed rozpoczęciem wakacji 2024 r., padnie rynkowy rekord wartości emisji przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy. Dzięki naszym danym, wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić to wydarzenie.

Dane trzeba też odpowiednio interpretować. Tu właśnie z pomocą przychodzi nasz drugi wskaźnik, który mierzy wielkość przeprowadzonych emisji publicznych na podstawie prospektów adresowanych do szerokiego grona inwestorów i pozostających do wykupu (z ang. oustanding). Outstanding mierzy głębokość rynku obligacji i jeśli przyjrzeć się prezentowanym przez nas danym w ujęciu historycznym, obecne wartości (maj 2024 r.) stanowią zaledwie nieco ponad połowę wartości z okresu największej popularności publicznych emisji obligacji. Rozgrzany rynek pierwotny i mimo wszystko wciąż dość płytki rynek wtórny, to także wskazówka – rynek pierwotny może jeszcze dynamicznie wzrastać, zanim portfele inwestorów indywidualnych wypełnią się obligacjami po brzegi. Warto przy tym pamiętać o inflacji. Siła nabywcza naszych pieniędzy jest niższa, ale dotyczy to także emitentów obligacji. 100 mln zł to nadal ogromna kwota z perspektywy jednego człowieka, ale jednak siła nabywcza tych środków odpowiada sile mniej więcej 50 mln zł wyemitowanych w 2017 roku. Wobec czego obecne rekordy emisji obligacji po uwzględnieniu inflacji przestają być rekordami, a głębokość rynku (outstanding) musiałaby wzrosnąć prawie czterokrotnie, by dało się ją porównać z najlepszym dla rynku okresem z przeszłości. Co może oznaczać, że w rzeczywistości rynek publicznych emisji obligacji korporacyjnych przeprowadzanych na podstawie prospektów wciąż znajduje się we wczesnej fazie wzrostu.

W przypadku chęci korzystania z naszych danych w publikacjach, prosimy o podanie źródła.

Więcej wiadomości kategorii Emisje