sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Obligatariusze GetBacku na celowniku manipulantów

msd | 16 lipca 2018
Właściciele papierów dłużnych windykatora otrzymują telefony od osób proponujących im „odkupienie” trefnych obligacji. W praktyce chodzi o nakłonienie do kolejnych inwestycji, tym razem za dwu-, trzykrotnie wyższe kwoty.

Niektórzy obligatariusze GetBacku mieli otrzymywać telefony z propozycją nabycia nowych instrumentów finansowych, w tym papierów dłużnych, które pozwoliłyby odrobić straty na obligacjach windykatora – wynika z nadesłanej do Obligacje.pl relacji Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Warunkiem odkupienia papierów windykatora ma być inwestycja w nowe instrumenty, ale ze kwotę stanowiącą dwu- lub trzykrotność pieniędzy zainwestowanych w obligacje GetBacku.

O całym procederze wie także Komisja Nadzoru Finansowego, która w piśmie przesłanym między innymi do prezesa Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack apeluje o przesłanie wszelkich danych, które mogą być pomocne w identyfikacji podmiotów i osób nakłaniających do nowych inwestycji. KNF chce też ustalić jakie te podmioty i osoby wykonują czynności wobec inwestorów GetBacku.

Osobną kwestią, obok niejasnych inwestycji, pozostaje też źródło pochodzenia danych kontaktowanych obligatariuszy GetBacku.

Z uwagi na znajomość danych kontaktowych obligatariuszy, nie jest wykluczone, że osoby, które się kontaktują, miały już z nimi wcześniej styczność na etapie oferowania obligacji Getback S.A. lub miały dostęp do danych osobowych obligatariuszy Getback S.A. – napisała KNF w liście skierowanym między innymi do prezesa Stowarzyszenia. 

W sprawie otrzymywanych propozycji odkupienia obligacji windykatora i odrobienia strat na nowych inwestycjach Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack zawiadomiło ABW, CBA i Prokuraturę Krajową.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej