sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Październikowa emisja Rokity już w obrocie

ems | 30 października 2017
Pierwsze transakcje przeprowadzono przy cenie 100,25 proc., co pozwala sprzedającym na osiągnięcie niewielkiego zysku (6 pkt bazowych) ponad oprocentowanie przy założeniu stanardowej prowizji maklerskiej.

Dla kupujących zaś taka cena oznacza 4,92 proc. rentowności brutto wobec nominalnego oprocentowania ustalonego na 5 proc. Wzorem wszystkich poprzednich emisji publicznych, najnowsza emisja Rokity także oferowała stałe oprocentowanie – tym razem ustalono je na 5 proc. przez okres sześciu lat.

Dwie wcześniejsze tegoroczne emisje zakończyły się wysoką redukcją zapisów (60 i 65 proc.), ale wówczas 5 proc. oferowano na okres pięciu i pięciu i pół roku. W ostatniej emisji obligacji serii EB (PCR1023) redukcja zapisów przekroczyła nieznacznie 20 proc. i być może spółka znalazła wreszcie odpowiednią relację wysokości kuponu i okresu spłaty, by pogodzić interesy własne i inwestorów (przed rokiem Rokita dwukrotnie oferowała obligacje siedmioletnie, ale raz emisja zakończyła się nieomal bez redukcji, a za drugim razem nie zamknięto jej w całości).

W październikowej emisji (przyjmowanie zapisów zakończono ledwie trzy tygodnie temu) udział wzięło 584 inwestorów, a średnia wartość zapisu spadła do 53,6 tys. zł (w sierpniu było to 137,4 tys. zł), co może zapowiadać większą liczbę mniejszych transakcji w przypadku akurat tych papierów (w przypadku sierpniowej serii obroty we wrześniu sięgnęły 552 tys. zł).

Łącznie na Catalyst notowanych jest dziesięć serii obligacji PCC Rokita o zapadalności od sześciu miesięcy, do sześciu lat. Ich rentowność jest jednak zbliżona i sięga 4,7-4,9 proc.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst