niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Pierwszy akt oskarżenia w aferze GetBacku

msd | 26 października 2020
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 16 osób, w tym Konrada K. i byłego zarządu Idea Banku. Wobec pozostałych podejrzanych wciąż prowadzone są czynności śledcze.

Obok byłego prezesa GetBacku wśród oskarżonych znaleźli się też między innymi Jarosław A. i Tobiasz B., czyli byli prezesi Idea Banku, a także Dariusz M. oraz Małgorzata Sz., byli członkowie zarządu Idea Banku. Ponadto, prokuratura wymienia też „menedżerów i radców prawnych banku, prezesów współpracujących z nim domów maklerskich i spółek świadczących fikcyjne usługi oraz prezesa i dyrektora rozwoju jednego z funduszy inwestycyjnych.”

Skierowany do sądu akt oskarżenia zawiera około 30 zarzutów, w tym oszustwa na kwotę 3 mld zł wobec 9 tys. osób, które miały być wprowadzone w błąd, co do sytuacji finansowej GetBacku. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Na razie pierwszy akt oskarżenia objął 16 z 75 podejrzanych osób. Co do pozostałych osób wciąż mają być prowadzone czynności śledcze.

- Jeszcze nie jeden akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu – zapowiedział Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, podczas poniedziałkowej konferencji.

W śledztwie dotyczącym GetBacku zabezpieczono dotychczas ponad 400 mln zł, które – jak zapowiedziano – w toku postępowania mogą zostać przekazane pokrzywdzonym.

Z ustaleń prokuratury wynika, że cztery z dziewięciu tysięcy pokrzywdzonych to klienci Idea Banku. 

„Zarzut wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach Idea Bank S.A. oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Bank S.A., prokuratura postawiła także przewodniczącemu rady nadzorczej i jednemu z założycieli banku, Leszkowi Cz.” – przypomniała prokuratura.

Afera GetBacku wybuchła w kwietniu 2018 r., gdy spółka stała się niewypłacalna. W toku postępowania restrukturyzacyjnego windykator zawarł układ z wierzycielami, który zakłada, że właściciele niezabezpieczonych obligacji otrzymają 25 proc. zainwestowanego kapitału w ratach płatnych przez osiem lat. Jeszcze w I połowie tego roku spółka zapowiadała, że pierwsze – przyspieszone – raty układowe trafią do obligatariuszy w tym roku, lecz teraz nie jest to już takie pewne. Przed kilkoma dniami GetBack poinformował redakcję Obligacje.pl, że organizacyjnie jest przygotowany do pierwszych płatności, lecz odmówił odpowiedzi na pytanie, czy jakiekolwiek pieniądze trafią do obligatariuszy jeszcze w tym roku. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo