wtorek, 14 lipca 2020

Newsroom

Prawie 2 mld zł ze sprzedaży obligacji oszczędnościowych

ems | 15 listopada 2019
Popyt na papiery skarbowe przyciągają obligacje indeksowane inflacją. Ich sprzedaż po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 mld zł.

Jak tak dalej pójdzie resort finansów stanie przed nieoczekiwanym wydarzeniem – coraz bardziej realna staje się możliwość sprzedania wszystkich oferowanych obligacji jednej serii w danym miesiącu. Każda emisja przeprowadzana jest na podstawie odrębnego listu emisyjnego, a każdy z nich przewiduje – od lat taką samą – możliwość sprzedania obligacji o łącznym nomiale 1 mld zł. Tymczasem w październiku sprzedaż czteroletnich obligacji przekroczyła 850 mln zł, wyznaczając nowy rekord. Wraz z papierami 10-letnimi (183,3 mln zł) i rodzinnymi (11,8 mln zł), sprzedaż obligacji indeksowanych inflacją wyniosła 1 045,9 mln zł, po raz pierwszy w historii przekraczając 1 mld zł.

Ale rekordowa była też wartość sprzedaży ogółem, która sięgnęła 1 972 mln zł, po raz pierwszy zbliżając się do granicy 2 mld zł. Poprzedni rekord miesięcznej sprzedaży padł w sierpniu i wyniósł 1,75 mld zł.

Od początku roku sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła blisko 14 mld zł przebijając wyniki ubiegłorocznego rekordu (12,7 mld zł). Dla porównania, poprzednim razem kwotę 14 mld zł sprzedano w latach 2015-2017. Łącznie. Gwoli ścisłości trzeba jednak dodać, w tamtych latach MF nie oferowało obligacji trzymiesięcznych (pojawiły się pod koniec 2017 r.), które np. w październiku podbiły sprzedaż o 527 mln zł, jednak ich faktyczna sprzedaż może być niższa – ich posiadacze co trzy miesiące po prostu kupują nowe papiery (w lipcu sprzedaż trzymiesięcznych papierów wyniosła 487 mln zł)

Najmniejsze zainteresowanie wzbudzają natomiast papiery trzyletnie (jeszcze niższe obligacje rodzinne, ale kupić je mogą tylko bezpośredni beneficjenci programu 500+, tj. właściciele konta, na które trafia dodatek) – tych sprzedano za 16,4 mln z, co dawało 0,8 proc. udział w sprzedaży. Oprocentowanie tych obligacji w kolejnych okresach odsetkowych jest równe stopie WIBOR, stąd – przy braku jakichkolwiek zapędów Rady Polityki Pieniężnej do podnoszenia stóp – już dziś "wiadomo", że wyższy dochód mogą przynieść np. dwuletnie obligacje o stałym oprocentowaniu (2,1 proc.) o papierach indeksowanych inflacją nie wspominając.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje