piątek, 29 marca 2024

Newsroom

Provident musi zapłacić polskiemu fiskusowi 20 mln GBP

msd | 09 stycznia 2017
Decyzja izby skarbowej, od której firma pożyczkowa zamierza się odwołać, dotyczy rozliczeń w 2008 r. Provident spodziewa się kolejnych niekorzystnych rozstrzygnięć fiskusa.

Izba skarbowa zakwestionowała rozliczenia wewnątrzgrupowe ze spółką z Wielkiej Brytanii i moment opodatkowania dochodów z prowizji pobieranych za obsługę domową pożyczkobiorców. International Personal Finance, właściciel Providenta, spodziewa się podobnej – niekorzystnej – decyzji także dla rozliczeń z 2009 r., a być może także i 2010 r. 

Spółka zamierza odwołać się od decyzji izby. Najpierw jednak zapłaci około 20 mln funtów brytyjskich polskiemu fiskusowi, co jest konieczne do zaskarżenia. Kwotę tę IPF ujmie w sprawozdaniu wśród długoterminowych aktywów finansowych. Spółka jest na tyle przekonana do swojego stanowiska, że nie zamierza zawiązywać rezerwy, a decyzja fiskusa ma pozostać bez wpływu na rachunek wyników IPF.

Właściciel Providenta, podkreśla, że posiada korzystne dla siebie opinie prawne od wiodących doradców. Jednocześnie zaznacza też, że poprzednie kontrole izby, mimo niezmienionej rachunkowości, nie wykazały nieprawidłowości. 

Na Catalyst notowane są obligacje IPF Investments Polska, spółki zależnej brytyjskiego IPF. Warte 200 mln zł obligacje z terminem spłaty w czerwcu 2020 r. tanieją w poniedziałek z rana o 2,4 pkt proc. do 84 proc. nominału. Tym samym ich rentowność wzrosła do 11,86 proc. brutto. 

Obecna przecena obligacji IPP0620 rozpoczęła się w grudniu po publikacji przez resort sprawiedliwości nowego projektu zmian w prawie. Nie czekając na efekty wprowadzonych w ubiegłym roku regulacji MS chce między innymi ponownego ograniczenia kosztów nakładanych na klientów przez firmy pożyczkowe.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst