poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Newsroom

PZPN ma niewielu naśladowców w zakupie obligacji oszczędnościowych

msd | 18 stycznia 2023
Mimo zeszłorocznej poprawy warunków emisji i rekordowego popytu na obligacje detaliczne, sprzedaż tych papierów do uprawnionych stowarzyszeń, organizacji społecznych i podobnych im instytucji gwałtownie zmalała – ustaliliśmy w Ministerstwie Finansów.

Niedawno opublikowane sprawozdanie Polskiego Związku Piłki Nożnej za 2021 r. ponownie przypomniało o tym, że obligacje oszczędnościowe skarbu państwa mogą nabywać nie tylko osoby fizyczne, ale i określone osoby prawne. Wśród nich znajdują się stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego. Jak się jednak okazuje, ich zainteresowanie papierami detalicznymi gwałtownie zmalało w 2022 r.

Uprawnione do tego osoby prawne nabyły tylko 1,63 mld zł obligacji oszczędnościowych w 2022 r. wobec 3,5 mld zł rok wcześniej (-54 proc. r/r). Kupione przez nie papiery stanowiły ledwie 3 proc. z rekordowych 57,11 mld zł, które trafiły do nabywców w 2022 r. Dla porównania, rok wcześniej udział popytu ze strony stowarzyszeń, organizacji społecznych i tym podobnych instytucji sięgał 8 proc., wynika z informacji przekazanych nam przez MF.

Według ostatniego sprawozdania, na koniec 2021 r. PZPN miał ulokowane 175 mln zł w czteroletnich obligacjach antyinflacyjnych, które kupował w latach 2019-2021. Zależnie od serii, w aktualnych okresach odsetkowych zarabia na nich od 9,75 do 17,35 proc. w skali roku. 

Jak już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, doskonałe wyniki zeszłorocznej sprzedaży papierów oszczędnościowych to zasługa niemal wyłącznie rekordowego zainteresowania nimi w okresie od czerwca do sierpnia, gdy resort finansów uatrakcyjnił swoją propozycję, a banki jeszcze ociągały się z windowaniem stawek na depozytach. Szał na obligacje detaliczne szybko jednak minął, a pod koniec roku (w listopadzie i grudniu) ich miesięczna sprzedaż oscylowała wokół 2 mld zł. I nic na razie nie zapowiada, aby w tym roku MF było w stanie osiągnąć założenia o 41,3 mld zł emisji netto, co – wg naszych obliczeń – oznacza konieczność sprzedaży papierów oszczędnościowych za około 61,6 mld zł.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje