czwartek, 25 kwietnia 2019

Newsroom

Robyg zamknął emisję i skupił część starszych obligacji

msd | 30 marca 2018
Deweloper pozyskał 300 mln zł z oferty publicznej, ale przeznaczonej dla inwestorów instytucjonalnych. Równocześnie na Catalyst skupił też dług o wartości nominalnej 28,95 mln zł.

Za nowe pięcioletnie niezabezpieczone papiery Robyg będzie płacił 2,7 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M. Dotychczas spółka tylko raz uplasowała pięcioletni dług, w 2016 r. przy 2,9 pkt proc. marży.

Ofertę, której początkowo rozważana wartość wynosiła 200 mln zł, przeprowadzono w ramach programu do 400 mln zł.

W czwartek Robyg nabył na rynku wtórnym w celu umorzenia cześć papierów pochodzących ze starszych emisji. Deweloper skupił 25,85 mln zł nominału z wartych dotychczas 100 mln zł obligacji serii S (ROB0721), a także 3,1 mln zł z wartej 60 mln zł serii P (ROB1019). Druga z nich ma zostać przedterminowo wykupiona 28 kwietnia. Będzie to zresztą kolejny już ostatnimi czasy przedterminowy wykup Robygu. W lutym spółka spłaciła bowiem przed czasem dwie serie, warte łącznie 46 mln zł. Terminowo wykupiła też papiery na 38,9 mln zł.

Porządkowanie obligacyjnego zadłużenia dewelopera prawdopodobnie ma swoje źródło w przejęciu spółki przez nowego inwestora, spółkę zależną od Goldman Sachs. Oprócz klasycznego refinansowania na dłuższy termin i po niższym koszcie Robyg rozwiązuje jeszcze jedną kwestię. Jak wskazywaliśmy, wycofanie akcji dewelopera z GPW oznaczałoby naruszenie warunków emisji starszych serii obligacji, w interesie spółki i jej inwestora jest więc pozbycie się tego ryzyka, nawet jeśli jest tylko czysto teoretyczne.

Podczas czwartkowego NWZA nowy akcjonariusz Robygu postanowił o zniesieniu dematerializacji akcji spółki oraz wycofaniu ich z obrotu.

Spółka zamierza natomiast pozostać na Catalyst, gdzie obecnie w obrocie znajduje się pięć serii jej obligacji. Do transakcji nimi dochodzi tylko sporadycznie lub wcale.

Więcej wiadomości o Robyg S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje