środa, 25 maja 2022

Newsroom

Ronson wchodzi w sektor PRS

msd | 30 grudnia 2021
Deweloper rozszerzy działalność o sektor najmu instytucjonalnego, w ramach którego chce mieć około 3 tys. mieszkań do końca 2025 r.

Zarząd Ronsona zdecydował o podjęciu działań zmierzających do postawienia drugiej nogi biznesowej, opartej o najem instytucjonalny. Docelowo do końca 2025 r. Ronson chce zabezpieczyć w tym segmencie bank ziemi pod budowę około 5 tys. mieszkań na wynajem, a także chce mieć około 3 tys. gotowych mieszkań na trzech rynkach – warszawskim, wrocławskim i poznańskim.

– Będzie to drugi filar naszej działalności, prowadzony równolegle do dotychczasowej, kluczowej aktywności, jaką jest sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. Podejmiemy działania, aby w tym zakresie pozyskać do współpracy doświadczonych partnerów finansowych – zapowiedział Boaz Haim, prezes Ronsona, cytowany w komunikacie.

Sam proces inwestycyjny deweloper zamierza jednak realizować samodzielnie. Od etapu projektowania, przez budowę i opracowanie oferty, a także wprowadzenie jej na rynek i zarządzanie najmem.

– Wierzymy, że rozszerzenie działalności o nowy segment znajdzie pozytywne odzwierciedlenie w wynikach finansowych w kolejnych latach i przyczyni się do dalszej, sukcesywnej budowy wartości firmy – powiedział szef Ronsona.

Prawdopodobnie wartość tę spółka budować będzie już jednak poza GPW, ponieważ nieuchronnie zmierza w kierunku delistingu. Główny akcjonariusz, izraelska Amos Luzon Development and Energy Group, systematycznie zwiększa liczbę posiadanych akcji Ronsona. Według ostatniego powiadomienia, miała już 94,997 proc. udziału w jego kapitale. Niewykluczone, że do wycofania dewelopera z giełdy dojdzie już w najbliższych miesiącach, na co wskazuje wycofanie kowenantu o delistingu w przypadku obligacji wygasających w maju przyszłego roku.

Na Catalyst notowane są trzy serie długu Ronsona o łącznej wartości 250 mln zł i terminach spłaty do 2025 r. Najdłuższe papiery, okresowo amortyzowane RON0425, sprzedający wycenia na 101,38 proc., co daje około 6,2 proc. rentowności (lecz bez uwzględniania okresowej amortyzacji).

Więcej wiadomości o Ronson Development SE

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Archicom znów bez długu netto

  24 maja 2022
  Kontrolowany przez Echo Investment wrocławski deweloper czwarty kwartał z rzędu utrzymał przewagę środków pieniężnych nad zadłużeniem odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Góra gotówki w Atalu

  24 maja 2022
  Po kolejnym kwartale wysokich przepływów operacyjnych deweloperska grupa miała prawie 686 mln zł środków pieniężnych. Po raz pierwszy w giełdowej historii Atalu przekraczały one wartość posiadanego zadłużenia odsetkowego.
  czytaj więcej
 • PKO BP ogranicza nadpłynność

  24 maja 2022
  Skonsolidowany zysk netto bankowego lidera przekroczył 1,4 mld zł w I kwartale, ale jego współczynniki kapitałowe znalazły się najniżej od marca 2020 r., a wskaźnik pokrycia płynności zanotował najniższą wartość od 2019 r.
  czytaj więcej
 • Dom Development spokojny o przyszłość

  23 maja 2022
  Już po raz ósmy z rzędu deweloper zamknął kwartał z gotówką netto, wyrażając przekonanie, że do kryzysu na rynku mieszkaniowym jest bardzo daleko. Na znak bardzo dobrej kondycji finansowej chce wypłacić ponad 268 mln zł dywidendy.
  czytaj więcej