niedziela, 03 grudnia 2023

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 08 listopada 2023
Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc.

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach parlamentarnych RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, choć rynkowy konsensu zakładał obniżkę o 25 pkt bazowych. 

Wcześniej we wrześniu Rada ścięła stopę referencyjną z 6,75 do 6,0 proc., a w październiku dodatkowo obniżyła ją do nadal aktualnych 5,75 proc. 

„Wygląda na to, że widzimy się ponownie przy kolejnej projekcji inflacyjnej (marzec). Do tego czasu dalsze obniżki stóp są bardzo mało prawdopodobne, a później mało prawdopodobne (biorąc pod uwagę scenariusz ożywienia oraz zatrzymanie spadków inflacji). Scenariusz obniżek, a potem podwyżek stóp w 2024 roku trzeba będzie chyba zamienić na scenariusz stóp płaskich lub nieznacznie tylko niższych niż dziś” – napisali ekonomiści mBanku.

W wyniku utrzymania stóp na niezmienionym poziomie złoty umacnia się w stosunku do euro i dolara. Rentowności dwu- i pięcioletnich obligacji skarbowych rosną po kilka pkt bazowych, kolejno do 5,16 i 5,21 proc. 

Podobnie jak przed miesiącem, NBP nie uprzedził o godzinie publikacji decyzji Rady. Na stronie banku centralnego pojawiły się natomiast informacje o zachowaniu jednego z członków jego zarządu, który miał poddawać krytyce prezesa NBP.

We wtorek po godz. 16 NBP powinien podać pierwsze informacje na temat listopadowej projekcji inflacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej