poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 08 listopada 2023
Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc.

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach parlamentarnych RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, choć rynkowy konsensu zakładał obniżkę o 25 pkt bazowych. 

Wcześniej we wrześniu Rada ścięła stopę referencyjną z 6,75 do 6,0 proc., a w październiku dodatkowo obniżyła ją do nadal aktualnych 5,75 proc. 

„Wygląda na to, że widzimy się ponownie przy kolejnej projekcji inflacyjnej (marzec). Do tego czasu dalsze obniżki stóp są bardzo mało prawdopodobne, a później mało prawdopodobne (biorąc pod uwagę scenariusz ożywienia oraz zatrzymanie spadków inflacji). Scenariusz obniżek, a potem podwyżek stóp w 2024 roku trzeba będzie chyba zamienić na scenariusz stóp płaskich lub nieznacznie tylko niższych niż dziś” – napisali ekonomiści mBanku.

W wyniku utrzymania stóp na niezmienionym poziomie złoty umacnia się w stosunku do euro i dolara. Rentowności dwu- i pięcioletnich obligacji skarbowych rosną po kilka pkt bazowych, kolejno do 5,16 i 5,21 proc. 

Podobnie jak przed miesiącem, NBP nie uprzedził o godzinie publikacji decyzji Rady. Na stronie banku centralnego pojawiły się natomiast informacje o zachowaniu jednego z członków jego zarządu, który miał poddawać krytyce prezesa NBP.

We wtorek po godz. 16 NBP powinien podać pierwsze informacje na temat listopadowej projekcji inflacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej