wtorek, 17 września 2024

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 5 czerwca 2024
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjna na poziomie 5,75 proc.

Choć inflacja przyspiesza wolniej niż oczekiwano, rynek ani ekonomiści nie spodziewali się, by Rada mogła zmienić stopy procentowe na środowym posiedzeniu. Prawdopodobnie jeszcze długo się to nie zmieni.

„RPP nie zmieni na razie swojego jastrzębiego nastawienia biorąc pod uwagę odbicie inflacji w drugiej połowie 2024 r. W ostatnim czasie prognozy rynkowe przesuwają się w kierunku pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie 2025 r. Naszym zdaniem stanie się to najwcześniej w 2026 r.” – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Na aktualnym poziomie (5,75 proc.) stopa referencyjna utrzymuje się od października ubiegłego roku. Tuż przed wyborami parlamentarnymi RPP dokonała bowiem dwóch obniżek, łącznie o 100 pb.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    4 września 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Rada Polityki Pienięznej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rekord sprzedanych obligacji

    30 sierpnia 2024
    To już pewne. Wartość sprzedanych obligacji oszczędnościowych przekroczy lada dzień 60 mld zł licząc od początku roku. To więcej niż wyniosła w najlepszym jak dotąd 2022 r. (57 mld zł). Na przyszły rok rząd przewiduje prawie 74 mld zł sprzedaży.
    czytaj więcej