czwartek, 3 kwietnia 2025

Newsroom

RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych

msd | 4 grudnia 2024
Stopa referencyjna pozostała na poziomie 5,75 proc., gdzie – według oczekiwań – prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, jak i samego rynku. Stopa referencyjna pozostała więc na poziomie 5,75 proc., notowanym od października ubiegłego roku. Pierwsza obniżka ma być jednak kwestią najbliższych miesięcy.

Ekonomiści są dość zgodni, co do początku łagodzenia polityki pieniężnej wiosną przyszłego roku. Większość z nich wskazuje na marzec przyszłego roku. 

„Powrót cięć to dopiero marzec 2025 r. Oznacza to, że realna stopa procentowa w Polsce jest mocno dodatnia w tej chwili. Dobry czas dla oszczędzających, słaby dla kredytobiorców” – napisali ekonomiści Banku Pekao w środowym komentarzu tuż po decyzji RPP.

Na marcowe cięcie wskazują też między innymi ekonomiści mBanku, według których Rada obetnie wówczas stopę referencyjną do 5,25 proc., a więc od razu o 0,5 pkt proc.

Łagodzenia polityki pieniężnej w pierwszej połowie przyszłego roku oczekuje także i sam rynek, który w kontraktach FRA wycenia, że za pół roku trzymiesięczny WIBOR spadnie poniżej 5,1 proc. z obecnych 5,86 proc. W sposób oczywisty przełożyłoby się to na spadek kuponów od obligacji przedsiębiorstw.

Na Catalyst notowane jest ponad 260 serii korporacyjnego długu o łącznej wartości 51,2 mld zł, z czego ledwie kilkanaście serii (655 mln zł) ma stały kupon. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze