poniedziałek, 29 maja 2023

Newsroom

RPP utrzymała stopy bez zmian

msd | 10 maja 2023
Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc.

Środowa decyzja Rady była całkowicie zgodna z oczekiwaniami rynku. Główna stopa NBP pozostaje więc na wysokości 6,75 proc., gdzie znajduje się od września ubiegłego roku. 

„Stopy procentowe bez zmian, ale okres wait-and-see powoli się kończy. Ostatnie zapowiedzi członków RPP mocno sugerują, że jesienią Rada będzie już ciąć stopy procentowe” – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Póki co, RPP nadal oficjalnie nie zakończyła cyklu zacieśniania stóp procentowych. Być może więcej w tej kwestii wniesie późniejszy komunikat po posiedzeniu lub zaplanowana na czwartek konferencja prezesa NBP.

Tymczasem mimo uporczywej inflacji bazowej, wyrażone w notowaniach kontraktów FRA rynkowe oczekiwania niezmiennie zakładają, że do pierwszej obniżki stóp przez RPP dojdzie jeszcze przed końcem tego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o 10 mld zł. Lub o znacznie więcej

  26 maja 2023
  W czerwcu zapada pierwsza seria obligacji oszczędnościowych wyemitowanych przez skarb państwa przed rokiem. Ich wartość to 5,7 mld zł. Wartość rocznych obligacji zapadających w najbliższych trzech miesiącach sięga 10,8 mld zł. MF zrobi wiele, by zatrzymać te pieniądze na swoich kontach.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (kwiecień 2023)

  23 maja 2023
  W kwietniu obrót na Catalyst osiągnął 819,75 mln zł, czyli powyżej 12-miesięcznej średniej (590,90 mln zł) i o 91,5 proc. więcej od obrotów wygenerowanych w marcu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Pierwsza emisja oparta na WIRON

  19 maja 2023
  Miała już miejsce. Miała niewielki rozmiar i bilateralny charakter. Więcej szczegółów będziemy mogli podać, kiedy opublikowane zostaną składy portfeli i informacje staną się publicznie dostępne. Tymczasem uwagę warto znów skierować na rynek papierów skarbowych.
  czytaj więcej
 • Dużo małych emisji i trudnych pytań

  12 maja 2023
  Pod względem liczby emitentów, którzy zwrócą się do inwestorów indywidualnych z propozycją objęcia obligacji na podstawie prospektów emisyjnych, ten rok może być lepszy niż rekordowy 2017. Ale kwoty zbierane w emisjach z pewnością nie będą tak duże.
  czytaj więcej