sobota, 27 lipca 2024

Newsroom

RPP utrzymała stopy bez zmian

msd | 10 maja 2023
Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc.

Środowa decyzja Rady była całkowicie zgodna z oczekiwaniami rynku. Główna stopa NBP pozostaje więc na wysokości 6,75 proc., gdzie znajduje się od września ubiegłego roku. 

„Stopy procentowe bez zmian, ale okres wait-and-see powoli się kończy. Ostatnie zapowiedzi członków RPP mocno sugerują, że jesienią Rada będzie już ciąć stopy procentowe” – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Póki co, RPP nadal oficjalnie nie zakończyła cyklu zacieśniania stóp procentowych. Być może więcej w tej kwestii wniesie późniejszy komunikat po posiedzeniu lub zaplanowana na czwartek konferencja prezesa NBP.

Tymczasem mimo uporczywej inflacji bazowej, wyrażone w notowaniach kontraktów FRA rynkowe oczekiwania niezmiennie zakładają, że do pierwszej obniżki stóp przez RPP dojdzie jeszcze przed końcem tego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek emitenta

    26 lipca 2024
    Przeciętna marża w tegorocznych emisjach detalicznych obligacji korporacyjnych notuje spadek niemal o 0,8 pkt proc. r/r. Emitenci coraz chętniej korzystają bowiem z niewyczerpanego popytu, jak i relatywnie wysokich cen na rynku wtórnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2024)

    24 lipca 2024
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 567,21 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (442,28 mln zł) i o 10,3 proc. więcej niż w maju.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

    19 lipca 2024
    Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

    12 lipca 2024
    Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
    czytaj więcej