wtorek, 19 marca 2019

Newsroom

Rynek obligacji w Polsce podąża za rynkiem globalnym – komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 11 lutego 2019
Od początku roku obserwujemy bardzo dobrą sytuację na rynku obligacji. Rynki finansowe wyglądają jeszcze lepiej niż w dobrym grudniu 2018 r. na wszystkich klasach aktywów.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIInwestorzy uspokojeni bardzo stabilną sytuacją wewnętrzną w Polsce obserwują raczej otoczenie zewnętrzne – polski rynek długu zachowuje się dokładnie tak, jak rynek globalny i jest wrażliwy tylko na sygnały pochodzące z banków centralnych. Sprzyja temu bardzo stabilny złoty, jedna z najsilniejszych walut w regionie.

W Polsce w styczniu Ministerstwo Finansów zrealizowało 2 przetargi, dzięki którym sfinansowano 43 proc. deficytu na 2019 rok. To jest dość ekspresowe tempo, niespotykane od 2014 roku. To realizacja zrozumiałej strategii Ministerstwa, które przy tych atrakcyjnych poziomach sprzedaje obligacje, zwłaszcza że jest na nie duży popyt. Spodziewamy się w pierwszym kwartale dalszego zaspokajania tego popytu na polskie obligacje tym bardziej, że mamy rok wyborczy i na horyzoncie nowe programy społeczne wymagające sfinansowania. Patrząc na wykonanie budżetu za ubiegły rok i prognozę wykonania na 2019, spodziewać należy się stymulacji fiskalnej.

Odczyt PKB za 2018 pokazał wzrost 5,1 proc. tj. o 10 p.b. wyżej od rynkowego konsensusu i jest to najszybsze tempo wzrostu od 6 lat. Interesujące będą szczegóły struktury tego wzrostu, które poznamy pod koniec lutego – szacunki mówią o słabnącej konsumpcji i inwestycjach. To z kolei zapowiada niższą dynamikę wzrostu gospodarczego w perspektywie 2019 roku.

Komunikat FED z końca stycznia miał charakter gołębi. Kluczowe słowo „cierpliwość” w sprawie decyzji dotyczących stóp procentowych rynek odczytał jako zapowiedź wstrzymania podwyżek stóp. W zglobalizowanym świecie również gospodarka USA zależna jest od wskaźników makroekonomicznych – a te spadają. Należy pamiętać, że to nadal silna gospodarka z mocnymi atutami: dobra sytuacja na rynku pracy i wysokie odczyty PKB. Można spodziewać się wyższej rentowności obligacji, choć zalecalibyśmy raczej daleko posuniętą ostrożność i neutralność w zajmowaniu większych pozycji w obligacjach.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Nareszcie dobra zmiana

  15 marca 2019
  Jednym z nielicznych pozytywów związanych z historią GetBacku mogą być proponowany zmiany w prawie. Po latach narzekań ze strony inwestorów i oferujących, projektowana nowelizacja pozwoli na handel obligacjami po dacie wykupu.
  czytaj więcej
 • Obligacje skarbowe krajów peryferyjnych i pogoń za rentownością – komentarz Saxo Banku

  15 marca 2019
  Mówiąc o prezesie Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghim, większość osób podkreśla fakt, że jest on Włochem. To prawda, urodził się w jednym z krajów określanych jako „peryferyjne”… czy oznacza to jednak, że faworyzuje tego rodzaju państwa? Niemal niemożliwe jest przedstawienie dowodów na poparcie tej tezy, jednak wyraźnie widać, że to za kadencji Draghiego EBC przyjął politykę szczególnie korzystną dla krajów peryferyjnych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Odbudowa rynku

  08 lutego 2019
  Tytuł nie dotyczy niestety Polski, ale tego, co dzieje się aktualnie w USA, gdzie napływy do funduszy obligacji korporacyjnych sięgnęły w minionym tygodniu 3,6 mld dolarów, zaś indeks obligacji spekulacyjnych wyrównał rekord z października.
  czytaj więcej
 • Czy nadal warto inwestować na rynku włoskich obligacji? - komentarz Saxo Banku

  07 lutego 2019
  Doniesienia z Włoch regularnie trafiają na pierwsze strony gazet. Wiele z nich wskazuje na to, że kraj ten popadł w techniczną recesję, inne natomiast sugerują, że trwa walka polityczna pomiędzy partiami wchodzącymi w skład koalicji rządzącej – Ruchem Pięciu Gwiazd i Ligą Północną.
  czytaj więcej

Emisje