niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Rynkowe oczekiwania wzrostu stóp procentowych ponownie wyżej

msd | 24 stycznia 2022
Po wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego w poniedziałek rentowności polskich papierów skarbowych rosną wzdłuż całej krzywej, a oczekiwania wobec stopy WIBOR 3M w najbliższych miesiącach podskoczyły do 4,2-4,3 proc.

W piątek wieczorem agencja Bloomberg’a podała, że według Adam Glapińskiego stopy procentowe powinny wzrosnąć mocniej, niż oczekuje tego rynek. Rynek wydaje się być zaskoczony kolejną już zmianą retoryki prezesa banku centralnego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. W poniedziałek rentowności dwu- i pięcioletnich papierów skarbowych rosną o kilkanaście pb., kolejno do 3,15 oraz 3,94 proc. Rentowność dziesięciolatek rośnie natomiast z 3,85 do 3,92 proc. i nie jest to bynajmniej reakcja na notowania z rynków bazowych, czy regionu (w Czechach i na Węgrzech obligacje drożeją w poniedziałek).

- Rentowności polskich papierów skarbowych rosną od rana wzdłuż całej krzywej, a największy ruch ma miejsce na papierach krótkoterminowych. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie to właśnie ten rodzaj obligacji skarbowych doświadczał wyraźnej poprawy nastrojów – wskazał Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI, komentując żywiołową reakcję rynku na wypowiedzi prezesa NBP.

Jak zaznaczył, rynek stopy procentowej ponownie zaczął wyceniać bardziej agresywną politykę pieniężną. 

- O ile w ostatnich dniach 3-miesięczny WIBOR w horyzoncie roku wyceniany był nieco poniżej 4 proc., to aktualnie wycena ta zmierza w kierunku 4,5 proc. Piątkowa wypowiedź zwiększa również prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o więcej niż 50 punktów bazowych na posiedzeniu w lutym – wskazał także.

W poniedziałek notowania kontaktów na WIBOR 3M w drugiej połowie kwietnia (FRA 3x6) podskoczyły z 3,75 proc. do ponad 4,2 proc. Według rynku terminowego za sześć miesięcy WIBOR 3M może wynieść już ponad 4,3 proc., mimo że jeszcze w piątek wyceniano go na poziomie niecałych 4 proc. 

Naturalnie jeszcze wyższe oczekiwania rynku co do przyszłych stóp procentowych ponownie powinny wspierać obligacje korporacyjne, których oprocentowanie oparte jest w większości o stawkę WIBOR. Wśród 238 notowanych na Catalyst serii korporacyjnego długu aż 86 proc. ma zmienny kupon. Odpowiadają one jednak za 97 proc. zadłużenia wynikającego z papierów przedsiębiorstw.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze