poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

Rząd chce zastąpić WIBOR stawką ON

Michał Sadrak | 25 kwietnia 2022
Oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie ustalane w oparciu o stawkę depozytów overnight, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Tym samym rośnie ryzyko, że kolejny impuls fiskalny, tym razem skierowany w stronę kredytobiorców, spowoduje wydłużenie okresu podwyższonych stóp procentowych.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział program wsparcia dla kredytobiorców, w tym „likwidację WIBOR-u”. Według przedstawionych propozycji, od przyszłego roku oprocentowanie mieszkaniowych kredytów hipotecznych miałoby być oparte o stawkę depozytów jednodniowych.

- Od 1 stycznia 2023 r. razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku bankowego depozytów overnight. Jest ona, jakkolwiek by to nie brzmiało technicznie, znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, nowa stawka musi być zgodna z unijnym rozporządzeniem BMR i konieczne byłoby jej zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Lecz w razie braku wypracowania takiej stawki, rolę WIBOR-u w kredytach przejęłaby obliczana przez NBP Polonia. 

W poniedziałkowym komunikacie UKNF pozytywnie ocenił rządowe propozycje wsparcia kredytobiorców i zapowiedział, że oczekuje rozpoczęcia opracowywania nowego wskaźnika „w możliwie najkrótszym czasie”.

Jak jednak zwracają uwagę ekonomiści, zastąpienie WIBOR-u stawką jednodniowych depozytów, gdy rynek może się zbliżać do szczytu cyklu podwyżek, może spowodować tylko dodatkowe problemy. Gdy rynek zacznie bowiem wyceniać pierwsze obniżki stóp procentowych, to trzy- i sześciomiesięczny WIBOR będzie spadał szybciej stawki jednodniowe. Według Pawła Borysa z PFR, w długim terminie zmiana ta ma jednak spowodować spadek oprocentowania kredytów o około 30-40 pb.

Zamiana WIBOR-u na stawkę ON może się jednak wiązać z dalszym spadkiem efektywności polityki pieniężnej NBP, co z kolei mogłoby prowadzić do konieczności… dodatkowych podwyżek stóp procentowych. 

„Ogłoszone dzisiaj przez premiera Morawieckiego propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców stanowią  kolejny impuls w stronę podniesienia popytu krajowego. Wszystkie dotychczasowe działania rządu w tym  kierunku już mają i będę mieć wpływ na inflację. To jednocześnie implikuje konieczność coraz wyższych stóp  procentowych” – komentuje Arkadiusz Balcerowski, analityk z Noble Funds TFI.

Jego zdaniem, zapowiedź kolejnej ekspansji fiskalnej zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza, w którym pierwsze obniżki stóp procentowych nadejdą dopiero w 2024 r. Póki co, rynek wycenia na razie dojście trzymiesięcznego WIBOR-u do 7,3 proc. i pierwsze lekkie obniżki stóp w drugiej połowie 2023 r.

Obok „likwidacji WIBOR-u” premier zapowiedział też między innymi wakacje kredytowe dla wszystkich kredytobiorców złotowych, a także dopłaty dla osób, które popadły w kłopoty finansowe.

Samo zastąpienie WIBOR-u stawką ON ma dotyczyć wyłącznie hipotecznych kredytów mieszkaniowych. Pozostałych kredytów i innych instrumentów finansowych, w tym obligacji, zmiana ta nie będzie dotyczyć. 

W poniedziałek o godz. 15.40 indeks WIG Banki spada o ponad 5 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Mała stabilizacja

  20 maja 2022
  Przez ostatnie dwa tygodnie WIBOR 3M wzrósł o 11 pkt bazowych, czyli bardzo niewiele w porównaniu do wcześniejszej dynamiki. Kontrakty FRA „wyceniają” jego wysokość na 7,3 proc. za pół roku, ale na początku maja było to 7,8 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana reguł gry

  13 maja 2022
  Nowe obligacje oszczędnościowe w ofercie resortu finansów to kolejny cios w dłużne fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie zagwarantować inwestorom osiągnięcia podobnych wyników bez podejmowania dodatkowego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż bez granic

  06 maja 2022
  Amerykańskie dziesięciolatki przebiły granicę 3 proc., a niemieckie 1 proc. rentowności. Nasze zbliżyły się do 6,8 proc., czyli pułapu osiągniętego na dwa tygodnie w październiku 2008 r., miesiąc po bankructwie Lehman Brothers.
  czytaj więcej
 • WIBOR zanotował symboliczny spadek

  06 maja 2022
  Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
  czytaj więcej