czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Rząd chce zastąpić WIBOR stawką ON

Michał Sadrak | 25 kwietnia 2022
Oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie ustalane w oparciu o stawkę depozytów overnight, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Tym samym rośnie ryzyko, że kolejny impuls fiskalny, tym razem skierowany w stronę kredytobiorców, spowoduje wydłużenie okresu podwyższonych stóp procentowych.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział program wsparcia dla kredytobiorców, w tym „likwidację WIBOR-u”. Według przedstawionych propozycji, od przyszłego roku oprocentowanie mieszkaniowych kredytów hipotecznych miałoby być oparte o stawkę depozytów jednodniowych.

- Od 1 stycznia 2023 r. razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku bankowego depozytów overnight. Jest ona, jakkolwiek by to nie brzmiało technicznie, znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, nowa stawka musi być zgodna z unijnym rozporządzeniem BMR i konieczne byłoby jej zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Lecz w razie braku wypracowania takiej stawki, rolę WIBOR-u w kredytach przejęłaby obliczana przez NBP Polonia. 

W poniedziałkowym komunikacie UKNF pozytywnie ocenił rządowe propozycje wsparcia kredytobiorców i zapowiedział, że oczekuje rozpoczęcia opracowywania nowego wskaźnika „w możliwie najkrótszym czasie”.

Jak jednak zwracają uwagę ekonomiści, zastąpienie WIBOR-u stawką jednodniowych depozytów, gdy rynek może się zbliżać do szczytu cyklu podwyżek, może spowodować tylko dodatkowe problemy. Gdy rynek zacznie bowiem wyceniać pierwsze obniżki stóp procentowych, to trzy- i sześciomiesięczny WIBOR będzie spadał szybciej stawki jednodniowe. Według Pawła Borysa z PFR, w długim terminie zmiana ta ma jednak spowodować spadek oprocentowania kredytów o około 30-40 pb.

Zamiana WIBOR-u na stawkę ON może się jednak wiązać z dalszym spadkiem efektywności polityki pieniężnej NBP, co z kolei mogłoby prowadzić do konieczności… dodatkowych podwyżek stóp procentowych. 

„Ogłoszone dzisiaj przez premiera Morawieckiego propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców stanowią  kolejny impuls w stronę podniesienia popytu krajowego. Wszystkie dotychczasowe działania rządu w tym  kierunku już mają i będę mieć wpływ na inflację. To jednocześnie implikuje konieczność coraz wyższych stóp  procentowych” – komentuje Arkadiusz Balcerowski, analityk z Noble Funds TFI.

Jego zdaniem, zapowiedź kolejnej ekspansji fiskalnej zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza, w którym pierwsze obniżki stóp procentowych nadejdą dopiero w 2024 r. Póki co, rynek wycenia na razie dojście trzymiesięcznego WIBOR-u do 7,3 proc. i pierwsze lekkie obniżki stóp w drugiej połowie 2023 r.

Obok „likwidacji WIBOR-u” premier zapowiedział też między innymi wakacje kredytowe dla wszystkich kredytobiorców złotowych, a także dopłaty dla osób, które popadły w kłopoty finansowe.

Samo zastąpienie WIBOR-u stawką ON ma dotyczyć wyłącznie hipotecznych kredytów mieszkaniowych. Pozostałych kredytów i innych instrumentów finansowych, w tym obligacji, zmiana ta nie będzie dotyczyć. 

W poniedziałek o godz. 15.40 indeks WIG Banki spada o ponad 5 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej