sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Sąd oddalił wnioski o zabezpieczenie roszczeń wobec Rokity i Exolu

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 31 stycznia 2019
Wrocławski sąd oddalił w całości złożony przez HH Technology wniosek przeciwko chemicznym spółkom o zabezpieczenie roszczenia o zaniechanie naruszenia patentu.

Zgodnie z treścią uzasadnienia postanowienia, zdaniem sądu, HH Technology nie uprawdopodobnił naruszenia patentu, nie przedłożył też żadnych miarodajnych środków pozwalających na uznanie, że spółka w sposób bezprawny wykorzystuje opatentowaną technologię poprzez sprzedaż wynalazku na polskim i zagranicznych rynkach – brzmi wspólne stanowisko spółek PCC Rokita i PCC Exol.

Oddalenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia, jak wynika z komunikatów spółek, nie przesądza o zasadności żądania przez HH Technology. Ostateczna ich ocena zostanie rozstrzygnięta w orzeczeniu sądu kończącym postępowanie.

Prawdziwość i zasadność twierdzeń HH Technology oraz ostateczna ocena prawna sprawy zostanie bowiem rozstrzygnięta przez Sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie, wydanym w szczególności po zaznajomieniu się ze stanowiskiem spółki, jej zarzutami oraz po przeprowadzeniu postępowania dowodowego – poinformowały spółki z grupy PCC.

O sporze chemicznych spółek z amerykańską firmą pisaliśmy niecały tydzień temu informując, że HH Technology złożyło przeciwko nim wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie naruszenia patentu. Całkowita suma zabezpieczenia to 57,3 mln zł.

Spółka niezależnie od wykazania oczywistej bezzasadności roszczeń HH Technology w toku postępowania sądowego, wystąpi także o unieważnienie patentu do Urzędu Patentowego RP (…) Jednocześnie trudno nie zauważyć zbieżności czasowej podnoszonych przez HH Technology bezzasadnych roszczeń z postępowaniem prowadzonym przez spółkę przeciwko HH Technology o stwierdzenie wykonalności korzystnego dla spółki wyroku na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – wskazywały niedawno chemiczne spółki.

Chodzi o wyrok z 2010 r., gdy wrocławski sąd zasądził na rzecz Rokity kwotę 1 mln dolarów amerykańskich oraz 44,1 mln zł. Jak podano, aktualnie przed Sądem Federalnym Stanu Massachusetts toczy się postępowanie o stwierdzenie wykonalności wyroku na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Zasądzone na rzecz Rokity kwoty dotycząc odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez HH Technology w związku z nienależytym wykonaniem umowy (dostarczeniem rozwiązania nieznajdującego zastosowania przemysłowego).

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji Rokity oraz trzy emisje Exolu. Wszystkie z nich mają stały kupon i były plasowane w ramach ofert publicznych. Najdłuższe papiery Rokity, zapadające w latach 2023-2025, notowane są z rentownościami w okolicach 4,8-5,0 proc. brutto.

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A., PCC Rokita S.A.

  • PCC Exol najmocniej zadłużony od sześciu lat

    15 listopada 2024
    Przy spadających wynikach chemiczna grupa wciąż zwiększa zobowiązania odsetkowe, przez co jej dług netto zaczyna się zbliżać do czterokrotności rocznej EBITDA.
    czytaj więcej
  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • PCC Exol wciąż zwiększa zadłużenie

    22 sierpnia 2024
    W II kwartale dług netto chemicznej grupy w stosunku do jej 12-miesięcznego zysku EBITDA osiągnął najwyższy poziom od czterech lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst