sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Solidna pozycja inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami

msd | 17 marca 2023
W ubiegłym roku krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 40 proc. giełdowych transakcji obligacjami, wynika z najnowszego badania GPW.

Wartość zrealizowanych przez drobnych inwestorów transakcji na obligacjach wzrosła z 1,5 mld zł w 2021 r. do 6,3 mld zł w 2022 r. Tym samym, ich udział w handlu wzrósł z 26 do 40 proc., osiągając drugi najwyższy wynik w historii (w 2018 r. detaliczne obroty sięgały 41 proc.). Odbyło się to kosztem krajowych inwestorów instytucjonalnych, których udział w giełdowych obrotach papierami dłużnymi spadł z rekordowych 73 proc. w 2021 r. do 59 proc. w 2022 r.

Wśród inwestorów indywidualnych szczególnie intensywna pod względem handlu była jednak I połowa minionego roku. Zrealizowane przez nich obroty wyniosły wówczas 3,9 mld zł, by w kolejnym półroczu obniżyć się już do 2,4 mld zł. Między I a II półroczem udział detalicznego handlu spadł zatem z 42 do 38 proc., choć nadal pozostawał znacząco wyżej niż rok wcześniej (25 proc.).

Niezmiennie natomiast, wśród instytucjonalnego handlu obligacjami na Catalyst dominowali animatorzy (43,5 proc. udziału w II połowie ub.r.) oraz inne podmioty (27,3 proc.), do których GPW zalicza między innymi przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie, fundacje, JST, czy wreszcie KDPW. Daleko za nimi były TFI (6,5 proc.), ubezpieczyciele (1,7 proc.), czy banki (1,4 proc.). 

 • GPW pomoże zazielenić obligacje

  09 grudnia 2022
  Giełda Papierów Wartościowych i działająca przy Banku Światowym organizacja ponownie oferują wsparcie dla spółek rozważających przeprowadzenie emisji zielonych obligacji. Tymczasem dwóch z trzech finalistów poprzedniej edycji programu nadal pozostaje owianych tajemnicą.
  czytaj więcej
 • GPW poczeka na strategię z decyzją ws. ewentualnej emisji obligacji

  23 listopada 2022
  Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat Giełda nie korzysta z obligacyjnego finansowania. O tym, czy do niego wróci, zdecydować mają dopiero potrzeby wynikające z nowej strategii, która powinna ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.
  czytaj więcej
 • GPW miała najwięcej gotówki od dwóch lat

  12 sierpnia 2022
  6 października przypada termin wykupu ostatnich wyemitowanych przez GPW obligacji wartych 125 mln zł. Na koniec czerwca grupa dysponowała kwotą 447 mln zł w gotówce.
  czytaj więcej
 • GPW przejęła giełdę w Armenii

  29 czerwca 2022
  Giełda Papierów Wartościowych nabyła od Centralnego Banku Armenii większościowy pakiet akcji tamtejszej giełdy, która stawiała dotychczas na rynek obligacji.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst