wtorek, 13 listopada 2018

Newsroom

Spadek obrotów na Catalyst w styczniu

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 08 lutego 2018
Sesyjne obroty obligacjami na GPW spadły o 21,6 proc. r/r do 171,6 mln zł – wynika z danych GPW. Wprawdzie handel długiem firm nieco wzrósł, ale tylko za sprawą dużych transakcji na rynku hurtowym BondSpot.

Wartość sesyjnych transakcji papierami korporacyjnymi podsumowano na 117,8 mln zł w styczniu. To o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem, co było przede wszystkim zasługą transakcji na rynku hurtowym zrealizowanych na podporządkowanych obligacjach Banku Ochrony Środowiska oraz Banku Pekao (odpowiednio 19 oraz 8,8 mln zł). Tymczasem na detalicznej części rynku Catalyst obroty długiem firm spadły o 17,1 proc. r/r do 89,3 mln zł. Liczba transakcji sesyjnych utrzymała się natomiast powyżej 6,4 tys., co skutkowało obniżeniem średniej wartości operacji z 16,7 tys. zł przed rokiem do niespełna 14 tys. zł w styczniu bieżącego roku.

Spadek przeciętnej wartości transakcji powiązać można ze wzrostem znaczenia emisji publicznych, kierowanych przede wszystkim do inwestorów indywidualnych. Udział obligacjami korporacyjnymi pochodzącymi z publicznych ofert prospektowych wyniósł w styczniu 58,1 mln zł – wynika ze statystyk Obligacje.pl. To o 28,4 proc. więcej niż przed rokiem, aczkolwiek daleko od rekordu z listopada, gdy sesyjne obroty obligacjami publicznymi sięgnęły 83,7 mln zł.

Styczniowe obroty korporacyjnym długiem z ofert publicznych stanowił 49,3 proc. wartości transakcji obligacjami firm na Catalyst i 65 proc. obrotów zrealizowanych wyłącznie na detalicznej części rynku. Drugie ze wskazań było prawdopodobnie drugim wynikiem w historii Catalyst (rekord przypada na lipiec ub.r. – 67,8 proc.).

Obroty obligacjami z publicznych ofert prospektowych i ich udział w rynku wtórnym

Na detalicznej części Catalyst styczeń zakończył się najwyższymi obrotami dla obligacji PKN1222, które zadebiutowały na rynku 29 grudnia ubiegłego roku. Wartą 200 mln zł serią, pochodzącą z listopadowo-grudniowej oferty publicznej, zawarto transakcje sesyjne o wartości 12,3 mln zł. Co ciekawe, w styczniu doszło także do wartej 1,3 mln zł transakcji pakietowej na serii PKN1222, choć na rynku pierwotnym papiery obejmować mogli wyłącznie inwestorzy detaliczni. Będąc zaś przy pakietówkach wspomnieć warto o bezprecedensowej, bo wartej 144,3 mln zł, transakcji obligacjami Energi (ENG1019), notowanej tylko na BondSpot.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Słabe wyniki Prime Car Management

  13 listopada 2018
  Leasingowa grupa miała w III kwartale niecałe 0,7 mln zł zysku netto wobec 8,3 mln zł przed rokiem. Jej zadłużenie wciąż rośnie, a do naruszenia obligacyjnego kowenantu nie doszło tylko dzięki decyzji podjętych na wrześniowym zgromadzeniu obligatariuszy.
  czytaj więcej
 • Bilans M.W. Trade wciąż się zwija

  13 listopada 2018
  Aktywa spółki nieprzerwanie spadają od 12 kwartałów. W ślad za nimi coraz niższe jest też jej zadłużenie. Podobnie jednak, jak i zyski. W III kwartale wynik netto spadł poniżej 1 mln zł.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen dokupi brakujące akcje Unipetrolu

  07 lutego 2018
  W odpowiedzi na wezwanie paliwowego koncernu inwestorzy Unipterolu zapisali się na sprzedaż 31,05 proc. akcji. Orlen przekroczy więc 90 proc. w kapitale czeskiej spółki i zdejmie ją z praskiej giełdy.
  czytaj więcej
 • Comp zwiększył zabezpieczenie obligacji

  05 lutego 2018
  Za zgodą zgromadzenia obligatariuszy spółka dołożyła hipotekę na zabezpieczenie papierów CMP0720. Objęła nią także serię CMP0620 na potrzeby zrównania poziomu zabezpieczenia.
  czytaj więcej

Emisje