sobota, 23 lutego 2019

Newsroom

Spadek obrotów na Catalyst w styczniu

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 08 lutego 2018
Sesyjne obroty obligacjami na GPW spadły o 21,6 proc. r/r do 171,6 mln zł – wynika z danych GPW. Wprawdzie handel długiem firm nieco wzrósł, ale tylko za sprawą dużych transakcji na rynku hurtowym BondSpot.

Wartość sesyjnych transakcji papierami korporacyjnymi podsumowano na 117,8 mln zł w styczniu. To o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem, co było przede wszystkim zasługą transakcji na rynku hurtowym zrealizowanych na podporządkowanych obligacjach Banku Ochrony Środowiska oraz Banku Pekao (odpowiednio 19 oraz 8,8 mln zł). Tymczasem na detalicznej części rynku Catalyst obroty długiem firm spadły o 17,1 proc. r/r do 89,3 mln zł. Liczba transakcji sesyjnych utrzymała się natomiast powyżej 6,4 tys., co skutkowało obniżeniem średniej wartości operacji z 16,7 tys. zł przed rokiem do niespełna 14 tys. zł w styczniu bieżącego roku.

Spadek przeciętnej wartości transakcji powiązać można ze wzrostem znaczenia emisji publicznych, kierowanych przede wszystkim do inwestorów indywidualnych. Udział obligacjami korporacyjnymi pochodzącymi z publicznych ofert prospektowych wyniósł w styczniu 58,1 mln zł – wynika ze statystyk Obligacje.pl. To o 28,4 proc. więcej niż przed rokiem, aczkolwiek daleko od rekordu z listopada, gdy sesyjne obroty obligacjami publicznymi sięgnęły 83,7 mln zł.

Styczniowe obroty korporacyjnym długiem z ofert publicznych stanowił 49,3 proc. wartości transakcji obligacjami firm na Catalyst i 65 proc. obrotów zrealizowanych wyłącznie na detalicznej części rynku. Drugie ze wskazań było prawdopodobnie drugim wynikiem w historii Catalyst (rekord przypada na lipiec ub.r. – 67,8 proc.).

Obroty obligacjami z publicznych ofert prospektowych i ich udział w rynku wtórnym

Na detalicznej części Catalyst styczeń zakończył się najwyższymi obrotami dla obligacji PKN1222, które zadebiutowały na rynku 29 grudnia ubiegłego roku. Wartą 200 mln zł serią, pochodzącą z listopadowo-grudniowej oferty publicznej, zawarto transakcje sesyjne o wartości 12,3 mln zł. Co ciekawe, w styczniu doszło także do wartej 1,3 mln zł transakcji pakietowej na serii PKN1222, choć na rynku pierwotnym papiery obejmować mogli wyłącznie inwestorzy detaliczni. Będąc zaś przy pakietówkach wspomnieć warto o bezprecedensowej, bo wartej 144,3 mln zł, transakcji obligacjami Energi (ENG1019), notowanej tylko na BondSpot.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje