czwartek, 13 czerwca 2024

Newsroom

Sprawa PCZ: prokuratura wniosła akt oskarżenia

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 22 sierpnia 2018
Najpoważniejsze zarzuty, jak się dowiedzieliśmy we wrocławskim sądzie, dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania oszustwa na szkodę obligatariuszy na około 60 mln zł oraz dokonania oszustwa na szkodę banku na 20 mln zł.

Akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom w sprawie spółki PCZ, jak dowiedział się serwis Obligacje.pl, wpłynął do wrocławskiego Sądu Okręgowego w ubiegłym tygodniu. Na liście oskarżonych znajduje się siedem osób, w tym cztery związane z zarządem spółki. I to im stawiane są najpoważniejsze zarzuty. Romuladowi Ś., założycielowi PCZ, zarzuca się kierowanie grupą przestępczą, natomiast pozostałej trójce związanej z zarządem stawiany jest zarzut udziału w tejże grupie. Pod adresem całej czwórki kierowane są też zarzuty dokonania oszustwa na szkodę obligatariuszy i jednego z banków, a także doprowadzenie spółki do upadłości oraz działanie na szkodę jej wierzycieli.

Wśród oskarżonych znalazła się także dwójka biegłych rewidentów, którym prokuratura postawiła zarzuty w maju, o czym pisaliśmy na łamach Obligacje.pl. Chodzi o Jana M. i Zofię Sz., którzy badali sprawozdania finansowe PCZ odpowiednio za lata 2010-2013 oraz rok 2014. Według prokuratury audytorzy mieli sporządzać opinie niezgodne ze stanem faktycznym.

Na razie jeszcze nie wiadomo kiedy ruszy proces. Najpierw sąd musi dostarczyć wszystkim osobom akt oskarżenia i zapoznać się z obszernymi materiałami.

- Sam akt oskarżenia ma 70 stron, łącznie zgromadzono natomiast ponad 200 tomów akt. Należy więc uzbroić się w cierpliwość – powiedział Obligacje.pl Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Nim wyznaczony zostanie termin rozprawy prawdopodobnie dojdzie do posiedzenia organizacyjnego. Na pytanie czy proces ruszy jeszcze w tym roku rzecznik wrocławskiego sądu odpowiedział jednak, że „nie można tego wykluczyć”. Realnie na ten rok najbardziej prawdopodobne jest jednak wyznaczenie samego terminu rozprawy.

W ramach procesu dojść może do przesłuchania ponad 70 świadków, o co wnioskuje prokurator.

Wszyscy oskarżeni odpowiadać będą z wolnej stopy. Zatrzymany w grudniu 2016 r. Romuald Ś. przesiedział w areszcie do listopada 2017 r., teraz zaś ma dozór policyjny i inne wolnościowe środki zapobiegawcze. Trzy pozostałe zatrzymane wówczas osoby, czyli Beata G., Stanisław P. oraz Tomasz B., spędziły w areszcie od czterech do ponad 12 miesięcy.

Podczas zatrzymania Romulada Ś. w grudniu 2016 r. prokuratura zabezpieczyła też pokaźny majątek, w tym między innymi kolekcję 32 luksusowych i zabytkowych aut, apartamenty we wrocławskim wieżowcu Sky Tower oraz trzy inne mieszkania. Zabezpieczenie tego majątku, jak się dowiedzieliśmy, pozostaje w mocy.

PCZ nie wykupiło siedmiu serii obligacji na co najmniej 70 mln zł. Wśród poszkodowanych znajdują się głównie inwestorzy indywidualni. Dotychczas wierzyciele spółki nie otrzymali żadnych pieniędzy w ramach toczącego się postępowania upadłościowego.

Więcej wiadomości o PCZ S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium