wtorek, 02 czerwca 2020

Newsroom

Pierwszy wyrok skazujący w sprawie PCZ

msd | 12 lipca 2019
Wobec wrocławskiej adwokat Anny D., której klientem był Romulad Ś., twórca PCZ, sąd wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, wynika z informacji podanych przez tvn24.pl.

Wyrok Sądu Okręgowego z Poznaniu wobec Anny D. dotyczy składania propozycji korupcyjnej w stosunku do pracownicy wrocławskiej prokuratury. Sprawa ma bezpośredni związek z upadłym PCZ.

Kobietę (Annę D – red.) interesowało, kiedy śledczy planują zatrzymać jej klienta, Romualda Ś., twórcę koncernu medycznego PCZ, oskarżonego o oszustwa sięgające 80 milionów złotych i kierowanie grupą przestępczą. Adwokat zaoferowała koleżance w zamian za tę informację 200 tysięcy lub mieszkanie – wyjaśnia tvn24.pl.

Oprócz kary dwóch lat bezwzględnego więzienia, Anna D. ma też pięcioletni zakaz wykonywania zawodu. 

Główny proces w sprawie PCZ wciąż natomiast trwa. Na ławie oskarżonych zasiada siedem osób. Według aktu oskarżenia Romuald Ś., założyciel spółki oraz Beata G., Stanisław P., Tomasz B. i Mirosław H. działać mieli w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuca się im także pranie pieniędzy oraz działanie na szkodę wierzycieli, na czym obligatariusze mieli stracić prawie 60 mln zł, a Bank Millennium 20 mln zł. Akt oskarżenia obejmuje także Jana M. oraz Zofię S., byłych audytorów spółki. Zarzuca się im wydawanie niezgodnych ze stanem faktycznym opinii o sprawozdaniach PCZ.

Jak wynika z informacji podanych przez Prokuraturę Krajową, w ramach przestępczej działalności PCZ poszkodowanych miało zostać co najmniej 675 obligatariuszy, głównie osób fizycznych. 

W latach 2015-2017 PCZ nie wykupiło siedmiu serii obligacji na co najmniej 70 mln zł. Wśród poszkodowanych znajdują się głównie inwestorzy indywidualni. Dotychczas wierzyciele spółki nie otrzymali żadnych pieniędzy w ramach toczącego się postępowania upadłościowego.

Więcej wiadomości o PCZ S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • GPW przymknie oko na publikację sprawozdań po terminie

  22 kwietnia 2020
  Spółki z alternatywnego systemu obrotu NewConnect i Catalyst dostały dodatkowe dwa miesiące na publikację sprawozdań rocznych za 2019 r. Te pierwsze będą też miały dodatkowe 45 dni na przekazanie raportów za I kwartał tego roku.
  czytaj więcej
 • Zdalne zgromadzenia obligatariuszy już możliwe

  20 kwietnia 2020
  W życie weszła zmiana w ustawie o obligacjach, która zakłada, że udział w zgromadzeniach obligatariuszy jest możliwy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile tylko warunki emisji wyraźnie tego nie zakazują.
  czytaj więcej
 • Najbliższe sprawozdania finansowe nawet o dwa miesiące później

  09 kwietnia 2020
  Spółki giełdowe dostały dodatkowe dwa miesiące na przygotowanie raportów za 2019 r. oraz I kwartał 2020 r. Nie dotyczy to jednak podmiotów z NewConnect i większości spółek notowanych tylko na rynku obligacji Catalyst.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą zdalne zgromadzenia obligatariuszy

  08 kwietnia 2020
  W ustawie o obligacjach znajdzie się doprecyzowanie mówiące o możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu obligatariuszy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiany mogą też objąć warunki sprawozdań załączanych do propozycji nabycia obligacji, wynika z projektu ustawy uzupełniającej tzw. tarczę antykryzysową.
  czytaj więcej

Emisje