piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Pierwszy wyrok skazujący w sprawie PCZ

msd | 12 lipca 2019
Wobec wrocławskiej adwokat Anny D., której klientem był Romulad Ś., twórca PCZ, sąd wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, wynika z informacji podanych przez tvn24.pl.

Wyrok Sądu Okręgowego z Poznaniu wobec Anny D. dotyczy składania propozycji korupcyjnej w stosunku do pracownicy wrocławskiej prokuratury. Sprawa ma bezpośredni związek z upadłym PCZ.

Kobietę (Annę D – red.) interesowało, kiedy śledczy planują zatrzymać jej klienta, Romualda Ś., twórcę koncernu medycznego PCZ, oskarżonego o oszustwa sięgające 80 milionów złotych i kierowanie grupą przestępczą. Adwokat zaoferowała koleżance w zamian za tę informację 200 tysięcy lub mieszkanie – wyjaśnia tvn24.pl.

Oprócz kary dwóch lat bezwzględnego więzienia, Anna D. ma też pięcioletni zakaz wykonywania zawodu. 

Główny proces w sprawie PCZ wciąż natomiast trwa. Na ławie oskarżonych zasiada siedem osób. Według aktu oskarżenia Romuald Ś., założyciel spółki oraz Beata G., Stanisław P., Tomasz B. i Mirosław H. działać mieli w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuca się im także pranie pieniędzy oraz działanie na szkodę wierzycieli, na czym obligatariusze mieli stracić prawie 60 mln zł, a Bank Millennium 20 mln zł. Akt oskarżenia obejmuje także Jana M. oraz Zofię S., byłych audytorów spółki. Zarzuca się im wydawanie niezgodnych ze stanem faktycznym opinii o sprawozdaniach PCZ.

Jak wynika z informacji podanych przez Prokuraturę Krajową, w ramach przestępczej działalności PCZ poszkodowanych miało zostać co najmniej 675 obligatariuszy, głównie osób fizycznych. 

W latach 2015-2017 PCZ nie wykupiło siedmiu serii obligacji na co najmniej 70 mln zł. Wśród poszkodowanych znajdują się głównie inwestorzy indywidualni. Dotychczas wierzyciele spółki nie otrzymali żadnych pieniędzy w ramach toczącego się postępowania upadłościowego.

Więcej wiadomości o PCZ S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Rada Ministrów przyjęła ustawę wprowadzającą wiele zmian na rynku obligacji

  07 czerwca 2023
  Nominał nienotowanych papierów dłużnych od 40 tys. euro, nowe obligacje transformacyjne, zawężenie katalogu pośredników uczestniczących w ofercie i zwiększenie niektórych wymogów informacyjnych – wszystko to zawiera projekt przyjętej przez rząd ustawy.
  czytaj więcej
 • UKNF stawia na listy zastawne, także dla inwestorów indywidualnych

  17 maja 2023
  Nadzorca chce nałożyć na banki obowiązek zwiększenia finansowania kredytów hipotecznych długoterminowymi instrumentami dłużnymi, co może spowodować konieczność uplasowania nawet 147 mld zł nowych papierów. Polski rynek jest na to za mały, ale UKNF liczy, że w zakup listów zastawnych włączyć mógłby się NBP oraz klienci detaliczni.
  czytaj więcej
 • WIRON i obligacje. Pięć dni przesunięcia

  16 maja 2023

  Narodowa Grupa Robocza zarekomenduje, aby wysokość odsetek płaconych od zmiennokuponowych obligacji opartych o WIBOR ustalać na pięć dni przed płatnością kuponu. Raty kredytów (w tym hipotecznych) mają być zaś obliczane w formule last reset.

  czytaj więcej
 • Polskie obligacje kapitałowe od IV kwartału

  05 maja 2023
  Począwszy od 1 października krajowe banki, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń będą mogły emitować obligacje kapitałowe, szerzej znane jako CoCo bonds. Długo wyczekiwany instrument wystartuje w Polsce akurat, gdy na europejskim rynku przeżywa on kryzys zaufania.
  czytaj więcej