niedziela, 25 lutego 2024

Newsroom

Założyciel PCZ usłyszał wyrok

msd | 14 lipca 2022
Romuald Ś. został skazany na 12 lat więzienia. Razem z nim wyroki usłyszało też sześcioro innych oskarżonych, w tym Stanisław P. i Beata G., wynika z informacji podanych przez Radio Wrocław.

Wśród siedmiorga oskarżonych w obligacyjnym oszustwie najbardziej surowy wyrok usłyszał Romuald Ś., założyciel i były prezes PCZ. Sąd skazał go na 12 lat pozbawienia wolności. Po trzy lata w więzieniu spędzić mają też Stanisław P. i Beata G., najbliżsi współpracownicy głównego oskarżonego. Cztery pozostałe osoby, w tym dwoje audytorów, usłyszało natomiast wyroki w zawieszeniu. Ponadto, cześć ze skazanych ma też naprawić szkody – zwrócić około 60 mln zł obligatariuszom, a także 20 mln zł Bankowi Millennium.

„Ogłoszenie wyroku trwało ponad godzinę ponieważ sędzia wyczytał blisko 600 nazwisk osób, które straciły od kilku tysięcy do kilku milionów złotych. Sędzia Łukasz Franckiewicz podkreśla, że nie ma wątpliwości co do winy oskarżonych” – poinformowało Radio Wrocław.

Jak podano, Romuald Ś. i pozostali oskarżeni nie stawili się na ogłoszeniu wyroku. Główny oskarżony ma przebywać w Hiszpanii.

Ogłoszony przez sąd wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy oskarżonych, którzy wcześniej wnosili o uniewinnienie swoich klientów, zapowiadają złożenie apelacji.

W 2015 r. sąd ogłosił upadłość likwidacyjną PCZ. Spółka nie spłaciła obligacji na ponad 70 mln zł, które miały wygasać w latach 2015-2017. Wśród poszkodowanych znajdowali się w większości inwestorzy indywidualni.

Według informacji przekazywanych w ubiegłych latach przez Prokuraturę Krajową, w toku śledztwa dotyczącego PCZ zabezpieczono majątek o wartości 54 mln zł, w tym auta marki Rolls-Royce i nieruchomości. 

Więcej wiadomości o PCZ S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo