piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Fed potencjalną przyczyną problemów dla obligacji rynków wschodzących

Michael Boye, Saxo Bank | 27 maja 2016
Ponownie rosnące ceny surowców i spadające stopy procentowe wzmogły optymizm dotyczący rynków wschodzących. Powrót Argentyny na międzynarodowe rynki obligacji spotkał się z olbrzymim popytem. Brazylijski Petrobras skutecznie powrócił na rynku obligacji po rocznej przerwie. Rosja walczy z amerykańskimi i unijnymi sankcjami za pomocą nowej emisji dziesięcioletnich obligacji w USD. Wzrost optymizmu w kwestii rynków wschodzących może zostać zniwelowany agresywną polityką pieniężną Stanów Zjednoczonych. Emitenci obligacji rynków wschodzących poradzą sobie ze stopniowymi podwyżkami amerykańskich stóp.

W przeciwieństwie do tegorocznych dotychczasowych negatywnych nastrojów na rynkach rozwiniętych, na rynkach wschodzących panował optymizm, który ostatnio wzrósł po umocnieniu się cen surowców i spadkach stóp procentowych, w szczególności w Stanach Zjednoczonych.

Poza utrzymaniem niskich kosztów finansowania dla kredytobiorców, środowisko niskiego oprocentowania spowodowało również, że inwestorzy szukający wysokich rentowności podnoszą stawki w oczekiwaniu satysfakcjonujących zysków i wykazują zdrowy apetyt na nowe, egzotyczne obligacje. Nowa fala „strachu przed Fed” – tj. obawy przed dramatycznym wzrostem amerykańskich stóp procentowych – może jednak szybko zdusić ten nowy optymizm w zarodku.

Jak już wspominaliśmy, w ubiegłym miesiącu Argentyna powróciła na międzynarodowe rynki obligacji i spotkała się z olbrzymim popytem, natomiast w ubiegłym tygodniu największa prywatna spółka w Ameryce Łacińskiej – Petrobras – powróciła na rynki obligacji po rocznej przerwie, w trakcie której znalazła się w centrum poważnego kryzysu gospodarczo-politycznego w Brazylii.

Petrobras wyemitował warte 6,75 mld USD nowe pięcioletnie i dziesięcioletnie obligacje denominowane w USD, których rentowności wycenia się na 8,6 proc. i 9,0 proc., wykorzystując zmianę nastrojów inwestorów po impeachmencie zawieszonej prezydent, Dilmy Rousseff. Wcześniejsze benchmarkowe dziesięcioletnie obligacje tej zmagającej się z problemami spółki naftowej – z zapadalnością w 2024 r. – już odnotowały poprawę rentowności: z maksimum w styczniu na poziomie 13 proc. z powrotem poniżej 8 proc. na początku maja. Biorąc pod uwagę, że ogólne zadłużenie spółki wynosi 126 mld USD, nowy prezes Pedro Parente, były minister energetyki, ma wolną rękę do restrukturyzacji finansów Petrobrasu i najprawdopodobniej jego sukces będzie zależał od dalszego wzrostu cen ropy.

W tym tygodniu na międzynarodowe rynki obligacji nieoczekiwanie powróciły obligacje kolejnego rynku wschodzącego w związku z faktem, że Rosja walczy z trwającymi od dwóch lat sankcjami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, odmawiającymi jej dostępu do rynków kapitałowych

Biorąc pod uwagę, że amerykańskie i europejskie banki otrzymały ostrzeżenie dotyczące zaangażowania w te transakcje, przez co rosyjskie obligacje stały się niekwalifikowalne na potrzeby systemów rozliczeń Euroclear i Clearstream (a w efekcie każdy inwestor zmuszony jest przechowywać swoje obligacje na terytorium Rosji), zainteresowanie rosyjskimi obligacjami było rzędu nawet do 7 mld USD. Wartość transakcji wyniosła ostatecznie 1,75 mld USD, a rentowność wyceniono na 4,75 proc., co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z rentownością dziesięcioletnich rosyjskich obligacji w obrocie wtórnym zaledwie rok temu (8 proc.).

Mimo iż kapitał zagraniczny z pewnością zada cios głęboko zależnej od ropy gospodarce rosyjskiej, zmagającej się z gigantycznym deficytem budżetowym, symboliczne aspekty tej emisji to być może największe zwycięstwo Kremla. Udowodnienie, że wrogie sankcje międzynarodowe nie zdołają odciąć Rosji dostępu do międzynarodowego finansowania, to kolejny sukces Władimira Putina odwracający uwagę od konsekwencji jego polityki na Ukrainie na gospodarkę Rosji. Ponadto rynki kapitałowe mogą pocieszyć się tym, że w przyszłości ryzyko refinansowania pozostałych głównych emitentów obligacji w Rosji może zostać znacznie obniżone.

Patrząc perspektywicznie, nowy optymizm na rynkach wschodzących może jednak zostać poważnie naruszony ze względu na agresywną politykę pieniężną w Stanach Zjednoczonych, którą można było zaobserwować na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu. W związku z kolejnymi ustnymi wskazówkami ze strony kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w czerwcu wycenia się obecnie aż na 34 proc. w porównaniu z 4 proc. zaledwie tydzień temu. Wbrew naszym ostatnim prognozom, według których do końca roku Fed miała być niezdecydowana co do terminu podwyżki, obecnie rynek wycenia, że szanse podwyżki do grudnia wynoszą nawet 78 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej