środa, 24 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Kac po olimpiadzie w Brazylii

Michael Boye, Saxo Bank | 24 sierpnia 2016
Brazylię czeka ciężki powrót do rzeczywistości po olimpiadzie. Nasilają się oczekiwania, że oskarżenie Rouseff poprawi warunki dla inwestorów. PMI dla sektora przemysłu odbija po rozczarowującym odczycie w maju. Silne wzrosty na rynku brazylijskich obligacji przyspieszają.

Mimo pewnych zawirowań podczas przygotowań, olimpiada w Rio przebiegła bez większych problemów. Dla Brazylijczyków, olimpiada była świetną okazją, aby zapomnieć na chwilę o przedłużającej się recesji ekonomicznej oraz skandalach na lokalnej scenie politycznej. 

Jednak, mimo że wszyscy Brazylijczycy dyskutują jeszcze o emocjonującej serii rzutów karnych w finale olimpijskiego turnieju piłki nożnej, fakt jest taki, że igrzyska zakończyły się i pora na powrót do szarej rzeczywistości.

W czwartek rozpocznie się proces przeciwko prezydent Dilmie Rouseff. Nasi regularni czytelnicy dobrze wiedzą, że od jego wyniku zależeć będzie kierunek zmian gospodarczych i politycznych w Brazylii. Powodem postawienia prezydent w stan oskarżenia są bezprawne działania rządu w celu domknięcia budżetu i ukrycia powiększenia deficytu. Szanse prezydent na zachowanie swojej pozycji są niskie, lub wręcz zerowe, z uwagi na przeciwną jej większość w Senacie.

Jednak, mimo kaca po olimpiadzie oraz politycznego impasu, istnieją pewne sygnały poprawy. Po zawieszeniu Rouseff i zastąpieniu jej Michelem Temerem, znacznie poprawiły się nastroje inwestorów – tak jak prognozował rynek. Indeks PMI dla sektora przemysłu wzrósł do 46 punktów z 41,6 w maju, a produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu czwarty miesiąc z rzędu.

W rezultacie, rynek obligacji w Brazylii zanotował silne wzrosty. 5-letnie USD CDS, mierzące ryzyko niewypłacalności, spadły do 254 punktów z 500. Z kolei, rentowność 10-letnich obligacji Brazylii denominowanych w USA spadła do 4 proc. z 7,4 proc. Podobną poprawę można zauważyć wśród spółek. Na przykład, 23 maja, skandal korupcyjny dotknął państwową spółkę paliwową Petrobras, czego skutkiem była rentowność jej 10-letnich obligacji w USD na poziomie 8,75 proc. Obecnie wynosi ona jednak już 7,2 proc.

Jak wskazuje powyższy wykres, nadal istnieje potencjał dalszych zwyżek. Dodatkowo, w porównaniu do innych rynków wschodzących, poziomy rentowności w Brazylii są obecnie nadal atrakcyjne. Kluczowym warunkiem poprawy jest jednak ostateczne skazanie Rousseff oraz skuteczne przeprowadzenie potrzebnych reform przez Temera. 

Na razie Temer radzi sobie dobrze na pozycji pełniącego obowiązki prezydenta, lecz inwestorzy oczekują czegoś więcej – zdecydowanych kroków w kierunku ograniczenia korupcji, która kwitła i osłabiała państwo w ostatnich dekadach.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej