czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Portfele odrabiają straty po referendum w sprawie Brexitu

Michael Boye, Saxo Bank | 17 sierpnia 2016
Nasze ostrzeżenie przed zawirowaniami w okresie letnim okazało się zgodne z prawdą. Większość aktywów odrobiła straty po referendum w sprawie Brexitu. Obligacje RBS i Thomas Cook zanotowały silne odbicie. Inwestujący w akcje RBS i Thomas Cook powinni jednak zachować ostrożność.

Kilka miesięcy temu ostrzegliśmy, że w tym roku, okres letni nie będzie tak spokojny na rynkach finansowych jak w przeszłości. Nasze prognozy okazały się zgodne z prawdą.

Jednak, wraz z upływającym czasem od nieoczekiwanego wyniku referendum w sprawie Brexitu, większość klas aktywów odrobiła wcześniejsze straty wywołane głosowaniem i zanotowała nowe najwyższe poziomy w tym roku. Obligacje korporacyjne nie były w tym przypadku wyjątkiem, co spowodowało, że portfele SaxoStrats z obligacjami wróciły na plus.

Nie jest niespodzianką, że najlepiej radzą sobie obligacje Royal Bank of Scotland (RBS) i Thomas Cook . Oprócz wyzwań związanych z wydarzeniami w Wielkiej Brytanii, te dwie brytyjskie spółki musiały stawić czoło także innym problemom, takim jak kryzys w europejskim sektorze bankowym (RBS) oraz zagrożenie atakami terrorystycznymi (Thomas Cook). 

Czynniki te z pewnością utrzymają się i będą ciążyć wynikom firm, ale naszym zdaniem to akcjonariusze obu spółek mają największy ból głowy, ponieważ wypłacalność obu spółek nie jest zagrożona.

Co więcej, ostatnie stress testy Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) wykazały, że mimo iż straty RBS w najgorszym scenariuszu były jednymi z największych, to jego obecny wskaźnik odporności kapitałowej na poziomie 15,5 proc. oznacza, że bank bez problemu zdał ogólny sprawdzian. Co do operatora turystycznego Thomas Cook, to spółka jest tak pewna swojej płynności, że zdecydowała się wcześniej w tym roku na uruchomienie programu odkupu własnych obligacji.

Ostatnie ruchy na rynku obligacji i akcji wspierają nasze tezy, ponieważ dług zanotował silne wzrosty, podczas gdy akcje nie mogą pochwalić się takimi wynikami.

Innym ciekawym przykładem dotyczącym różnych perspektyw dla posiadaczy akcji i obligacji jest singapurski Noble Group, który musiał zmierzyć się z problemami wynikającymi ze spadku cen towarów i surowców. Dotychczas to akcjonariusze spółki ponieśli większość kosztów związanych z refinansowaniem z uwagi na emisję praw poboru, podczas gdy posiadacze obligacji byli chronieni.

Jednak, w tym tygodniu, Moody’s obniżył rating kredytowy o dwa poziomy, z Ba3 do B2 z uwagi na rosnący niepokój dotyczący płynności. Co ciekawe, kilka godzin wcześniej inna agencja ratingowa – Fitch – podała, że problemy Noble związane z płynnością są tylko chwilowe.

Mimo że inwestorzy wliczyli już w ceny najgorsze scenariusze, to cena obligacji denominowanych w USD z terminem zapadalności w 2020 r. spadła o kilka punktów do poziomu 78, a efektywna rentowność wynosi ponad 15 proc., co odzwierciedla wysokie ryzyko, ale w naszej ocenie jest także odpowiednią nagrodą dla inwestorów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rekordy pierwszego kwartału

    28 marca 2024
    Za nami najlepszy – dla inwestorów i emitentów – I kwartał w historii publicznych emisji obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych. Padło też kilka innych rekordów, a rynek jest o krok od ustanowienia najbardziej spektakularnego - nowego szczytu wartości emisji przeprowadzonych w czasie 12 miesięcy.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Bycze nastroje

    22 marca 2024
    Inwestorzy otrzymali od Fed to czego chcieli – podtrzymanie nadziei na trzy obniżki stóp procentowych w tym roku. Recesja w niemieckim przemyśle zepchnęła rentowności bundów, natomiast nasze obligacje tym razem ruszyły pod prąd globalnym trendom.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2024)

    19 marca 2024
    W lutym obrót na Catalyst osiągnął 453,45 mln zł – mniej od 12-miesięcznej średniej (471,50 mln zł), ale i o 4 proc. więcej niż w styczniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Wyżej na dłużej

    15 marca 2024
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wróciła do lokalnych szczytów z połowy lutego i globalny rynek długu znalazł się w newralgicznym położeniu. Pokonanie szczytów mogłoby spłoszyć inwestorów, którzy w ostatnich miesiącach tak chętnie wpłacali pieniądze do funduszy dłużnych.
    czytaj więcej