wtorek, 16 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: utrzymuje się niepewność

Michael Boye, Saxo Bank | 28 września 2016
Pierwotne rynki długu były wspierane przez plan skupu ECB. "W krótkim okresie, istnieje znaczny potencjał zniżek na europejskim rynku kredytowym". Norddeutsche Landesbank, Lufthansa rezygnują z planów emisji obligacji.

Dzięki działaniom Europejskiego Banku Centralnego (ECB), zapowiedzianym na początku roku i związanym z uruchomieniem programu skupu obligacji korporacyjnych, pierwotne rynki obligacji, na których firmy sprzedają nowe papiery, notowały silne zwyżki.

Firmy chciały wykorzystać korzystne warunki kredytowe, a inwestorzy rywalizowali o wysokorentowne aktywa.

Po pewnym czasie nasiliło to obawy o dyscyplinę na rynku. W przypadku niektórych transakcji, rentowności osiągnęły absurdalne poziomy, na przykład zero-kuponowe obligacje Unilever lub obligacje Deutsche Bahn z ujemnymi rentownościami.

Jednak w tym tygodniu sytuacja na rynku nieco się pogorszyła. W poniedziałek niemieckie linie lotnicze Lufthansa wycofały się z planowanej emisji siedmioletnich obligacji  z powodu niesatysfakcjonującego popytu przy wskazanych cenach. Lufthansa chciała zdążyć przed potencjalnym obniżeniem ratingu poniżej kluczowego poziomu inwestycyjnego – Moody’s wcześniej obniżył rating kredytowy firmy do Ba1, w wysoce rentowny obszar...

Wygląda na to, że tym razem inwestorzy nie dali się nabrać. Może być to odebrane jako pozytyw, ponieważ świadczy o pewnej dyscyplinie na rynku. Źródłem niepokoju są zaś problemy największego niemieckiego banku - Deutsche Bank – który musi radzić sobie z nowymi wyzwaniami...

Nasilające się obawy o kondycję niemieckiego sektora bankowego spowodowały, że Norddeutsche Landesbank także zrezygnował – we wtorek - z emisji obligacji. Bankowi, który może pochwalić się ratingiem na poziomie inwestycyjnym, nie udało się znaleźć odpowiedniego popytu na siedmioletnie papiery.

Są to sygnały, że nadchodzą gorsze czasy dla rynku długu, co może odbić się także na wycenach innych aktywów. 

Z uwagi na historyczne szczyty spreadów kredytowych, obecnie istnieje istotny potencjał zniżek na europejskim rynku kredytowym w krótkim okresie, jeśli utrzyma się niepewność wokół Deutsche Bank.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej