wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Włoska robota

Michael Boye, Saxo Bank | 27 lipca 2016
Włoskie banki muszą ponownie zmagać się z problemem złego długu. Nowy specjalny fundusz rządu nie radzi sobie ze wsparciem sektora. Podporządkowany dług banków jest sprzedawany zwykłym inwestorom we Włoszech od wielu lat.

Podczas gdy kryzys w strefie euro – który w swoim szczytowym momencie zagrażał kilku krajom należącym do bloku – zszedł na drugi plan, nadal nierozwiązana jest kwestia złego długu we włoskim sektorze bankowym. Jest to poważny problem, z którym sektor zmaga się już od kilku lat.

Kwestia ta ponownie ujrzała światło dzienne, gdy na początku tego roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wprowadził nowe regulacje dotyczące niespłaconych pożyczek. Według szacunków, wartość tego typu kredytów we włoskim sektorze bankowym wynosi obecnie około 400 miliardów euro, a problem ten może doprowadzić do bankructwa wielu lokalnych podmiotów finansowych.

W reakcji na te kłopoty, włoski rząd uruchomił fundusz - Atlante, którego celem było zagwarantowanie finansowania i kupno złego długu od banków. Jednak, posiadając tylko 5 miliardów euro, funduszowi nie udało się na razie spłacić banków. Włochy rozważają teraz bezpośredni zastrzyk gotówki do swojego sektora bankowego – takie rozwiązanie okazało się skuteczne w USA i innych krajach podczas kryzysu finansowego w 2008. 

Jednak taka inicjatywa jest sprzeczna z nową unią bankową oraz reżimem funkcjonującym pod nazwą bail-inu. Przepisy te, wprowadzone, aby ograniczyć rolę rządów w ratowaniu banków, zabraniają przeprowadzania bezpośrednich zastrzyków kapitałowych do prywatnych banków bez wcześniejszego bail-inu obejmującego prywatnych inwestorów. Przykładem może być Banco de Espirito Santo z 2014, kiedy to inwestorzy akcyjni i posiadający obligacje podporządkowane byli zmuszeni pokryć całe straty, a inwestorzy z długiem uprzywilejowanym przeszli przez problemy suchą nogą. Jednak powtórzenie tego mechanizmu we Włoszech niesie za sobą większe zagrożenie.

Sytuacja na Półwyspie Apenińskim jest inna. W kraju, podporządkowane obligacje banków były przez lata sprzedawane przede wszystkim inwestorom detalicznym, a nie starannie wyselekcjonowanej grupie profesjonalnych inwestorów, co jest najczęstszą praktyką. Dlatego też obecne problemy włoskich banków są w Rzymie gorącym tematem politycznym, ponieważ wyborcy mogą ponieść niespodziewane i bardzo duże straty.

Problemy we włoskim sektorze bankowym mają także istotne implikacje dla całej Europy, która czeka na sposób rozwiązania tej kwestii. Czy Unia Europejska utrzyma twarde stanowisko i będzie się trzymać swoich przepisów, czy może ponownie zmodyfikuje regulacje z uwagi na kwestie polityczne?

Sposób rozwiązania tego problemu będzie mieć silny wpływ na wyceny na rynku bankowych obligacji podporządkowanych w całej Europie - inwestorzy nadal głowią się, które banki są za duże, aby zbankrutować, a które nie. W tym roku podporządkowany dług jest jednym z najgorzej radzących sobie rynków kredytowych w Europie: spready kredytowe rozszerzają się, podczas gdy w przypadku większości innych rynków stają się coraz węższe.

Może to się jednak wkrótce zmienić, jeśli inwestorzy będą świadkami kolejnej pomocy państwa. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej