sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

UOKiK wszczął postępowanie wobec Eurocentu

msd | 13 lipca 2018
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi czy spółka stosowała praktyki polegające na nieobniżaniu całkowitych kosztów pożyczek w przypadku ich przedterminowej spłaty.

W przypadku niekorzystnego zakończenia postępowania Eurocent może zostać obciążony karą w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu. A ten w 2017 r. wyniósł 22,9 mln zł.

Spółka uznała decyzję UOKiK-u „za istotną ze względu na ewentualne sankcje”. W praktyce trudno sobie wyobrazić, aby Eurocent zapłacił ewentualną karę. Tego typu postępowania, licząc procesy odwoławcze, potrafią ciągnąć się latami, tymczasem w kwietniu ogłoszono upadłość spółki.

Problemy Eurocentu sięgają 2016 r., gdy spółka zaczęła wykazywać straty. W czerwcu 2017 r. nie wykupiła natomiast wartych 1,8 mln zł obligacji (później spłacono w ratach 0,74 mln zł), a miesiąc później złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, które później próbowano zamienić jeszcze na zwykłe postępowanie układowe. Tak czy inaczej, przez wiele miesięcy Eurocent nie zdołał otworzyć formalnej restrukturyzacji, a do spółki spływały żądania wcześniejszego wykupu także dwóch innych serii obligacji.

Na Catalyst wprawdzie wciąż znajdują się warte 2,31 mln zł niezabezpieczone papiery serii F firmy pożyczkowej, aczkolwiek od kwietnia obrót nimi pozostaje zawieszony. Przed zawieszeniem obligacje ERC0918 wyceniano na 4,2 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Eurocent S.A. w upadłości

 • Indeks Default Rate: Rekordowa wartość niespłaconych obligacji

  04 lipca 2019
  W ostatnim roku notowane na Catalyst spółki nie spłaciły obligacji korporacyjnych o nominalnej wartości 222,5 mln zł. Udział defaultów zbliżył się do poziomów z 2014 r., który był dotychczas najgorszym okresem w dziesięcioletniej historii rynku firmowego długu na GPW.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Więcej niewykupionych obligacji

  08 kwietnia 2019
  Za sprawą GetBacku skumulowana 12-miesięczna wartość giełdowych obligacji niewykupionych w pierwotnym terminie zapadalności wzrosła do 192,5 mln zł na koniec marca. To 2,9 proc. wygasających w tym czasie papierów. Wśród małych emisji wskaźnik ten sięgnął rekordowych 26,1 proc.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Obligacje firm spłacają się nieźle, za wyjątkiem GetBacku

  04 października 2018
  W samym środku największej dotychczas polskiej afery z obligacjami firm statystyki spłacalności korporacyjnego długu mówią nam, że rynek ten trzyma się jednak całkiem nieźle. W ostatnim roku na każde 100 zł wygasających obligacji firm z Catalyst do inwestorów nie wracało średnio 2,1 zł.
  czytaj więcej
 • Szybko przybywa postępowań restrukturyzacyjnych

  17 sierpnia 2018
  Liczba otwartych przez sądy postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o 50 proc. r/r do 122 w II kwartale. To rezultat bliski rekordu osiągniętego w IV kwartale 2017 r. – wynika z raportu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData. Na Catalyst także nie brak restrukturyzacji, najczęściej jednak nieudanych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium