poniedziałek, 25 marca 2019

Newsroom

Ustawa o obligacjach poprawiona

msd | 26 czerwca 2017
Wprowadzone zmiany dają ubezpieczycielom prawo zaliczenia wpływów z emisji obligacji podporządkowanych do funduszy własnych, podobnie jak od dawna funkcjonuje to dla banków.

Od teraz podporządkowany dług zakładów ubezpieczeń i reasekuracji będzie mógł powiększać ich bazę kapitałową. Wcześniej ustawa o obligacjach rozwiązanie to zapewniała tylko bankom i firmom inwestycyjnym.

Wprowadzenie proponowanych zmian pozwoli tym podmiotom (zakładom ubezpieczeń i reasekuracji – red.), w sytuacji w której są zainteresowane emisją obligacji podporządkowanych, na zwiększenie wysokości posiadanych środków własnych stanowiących pokrycie wymogów kapitałowych i ich rozwój rynkowy – poinformowano w komunikacie  Kancelarii Prezydenta.

Nowa ustawa została podpisana przez prezydenta 22 czerwca. Tego samego dnia pojawiła się w dzienniku ustaw, a w piątek zaczęła obowiązywać.

Do zmian w prawie doszło tuż przed ogłoszoną niedawno emisją podporządkowanych papierów dłużnych PZU, z której spółka chce pozyskać do 3 mld zł.

Więcej wiadomości o PZU Finance AB

 • PZU z rekordową sprzedażą

  30 sierpnia 2018
  Składka przypisana brutto wzrosła o 2,4 proc. r/r do 11,88 mld zł w I półroczu. Natomiast skonsolidowany zysk netto grupy PZU, a więc z uwzględnieniem także wyników Aliora i Pekao, wyniósł 2,36 mld zł.
  czytaj więcej
 • S&P obcina ratingi spółek i miast w ślad za niższą oceną kraju

  22 stycznia 2016
  Agencja Standard & Poor’s obniżyła rating siły finansowej PZU z A do A-, a na zakończenie współpracy z PKO BP wycofując ocenę dla banku obniżyła ją z BBB+ do BBB. Obcięto także rating Krakowa, do nowego poziomu Polski.
  czytaj więcej
 • Wpływ obniżki ratingu Polski na Catalyst

  18 stycznia 2016
  Decyzja agencji S&P jest wyraźnie dostrzegalna w rentownościach polskich obligacji skarbowych, które bywają przecież benchmarkiem dla długu korporacyjnego. Niższy rating kraju, to także wyższe ryzyko obniżenia ocen największych firm i pewny spadek oceny Krakowa.
  czytaj więcej
 • Październikowa emisja PZU trafiła na Catalyst

  01 grudnia 2015
  Warte 350 mln euro obligacje od razu zostały zasymilowane z poprzednią emisją, stąd całkowita wartość papierów notowanych pod kodem PZU0719 wzrosła do 850 mln euro.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje