wtorek, 26 listopada 2024

Newsroom

WIBOR rośnie najszybciej od listopada

msd | 11 marca 2022
Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł w tym tygodniu o ponad 40 pb., zatrzymując się kolejno na 4,22 i 4,61 proc. Ale tylko na chwilę, bo rynek obstawia, że w trzy miesiące obie stawki wzrosną jeszcze o ok. 170 pb.

Przez pięć dni notowania trzymiesięcznego WIBOR-u podniosły się łącznie o 44 pb., z czego tylko w czwartek po decyzji RPP wzrosły one o 15 pb. Z kolei sześciomiesięczny WIBOR zyskał w tym tygodniu 42 pb., kończąc go na poziomie 4,61 proc. Dla obu stawek oznacza to więc największe wzrosty od początku listopada, gdy doszło do drugiej z dotychczasowych sześciu podwyżek stóp procentowych. 

Od początku października RPP podniosła główną stopę procentową łącznie o 3,4 pkt proc. do 3,5 proc. obecnie. Bynajmniej nie wyczerpuje to skali możliwych podwyżek. Jak przyznał w minioną środę prezes NBP Adam Glapiński, górny pułap stóp procentowych widzi on już wyżej niż 4,0-4,5 proc., o których mówił dotychczas. Bankowi ekonomiści jako docelową stopę procentową zaczynają zaś wskazywać 5 proc. i więcej, a dalsze podwyżki widoczne są też w rosnących rentownościach obligacji (dwu- i pięciolatki notowane są z 5,4 proc. rentowności, dziesięciolatki – 5,0 proc.). 

Jeśli wierzyć wycenom z rynku terminowego, już za trzy miesiące stawka WIBOR 3M zbliży się do 5,9 proc., przez kilka kolejnych miesięcy pozostając blisko 6 proc. Z kolei WIBOR 6M, o który opiera się większość zmiennokuponowych obligacji korporacyjnych w złotych, sięgnie w czerwcu niemal 6,2 proc. 

Póki co, od początku października trzy- i sześciomiesięczny WIBOR zyskały kolejno 3,99 i 4,3 pkt proc. Tymczasem na obligacjach korporacyjnych skonsumowana została dopiero niewiele ponad połowa tego ruchu, nie mówiąc o spodziewanych dalszych wzrostach.

Jak pisaliśmy w ostatnich dniach, w najbliższych miesiącach około co trzecia seria notowanych na Catalyst zmiennokuponowych obligacji będzie płacić ponad 10 proc. odsetek w skali roku. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst