niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Zapisy na Dekpol zredukowane o 11,2 proc.

ems | 23 czerwca 2023
Spór ze skarbówką nie przeszkodził w powodzeniu publicznej emisji obligacji, którą Dekpol przeprowadził na podstawie prospektu. Zapisy przekroczyły wartość oferty (40 mln zł).

Licząc po aptekarsku, było to 39,9 mln zł, ponieważ obligacje oferowano z minimalnym dyskontem, które miało wynagrodzić inwestorom zamrożenie środków między dniem złożenia zapisów a dniem przydziału i rozpoczęcia naliczania oprocentowania. A to ostatnie nie jest małe i wynosi 5,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M, co jest właściwie standardem ostatnich emisji publicznych (trwają zapisy na obligacje Kredyt Inkaso, które oferują taki sam kupon oraz na papiery PragmaGo, gdzie marżę ustalono na 5,3 pkt proc.

Emisja Dekpolu była jedną z większych publicznych emisji adresowanych do inwestorów indywidualnych i przeprowadzonych w I półroczu. Większe emisje przeprowadzał tylko Kruk (dwie oferty po 50 mln zł), zbliżoną Marvipol (35 mln zł). W tym kontekście wynik emisji, czyli redukcja zapisów o 11,2 proc., wypada uznać za wynik bardzo dobry, wszak papiery oferowało konsorcjum niezależnych domów maklerskich, a Dekpol prawdopodobnie nie jest inwestorom indywidualnym marką tak znaną jak Kruk czy Marvipol właśnie.

W dodatku tuż przed zakończeniem zapisów, Dekpol poinformował, że urząd skarbowy doliczył się 22,8 mln zł zaległego podatku dochodowego (Dekpol nie zgadza się z tą decyzją).

Wcześniej jednak Dekpol pokazał też korzystne dla obligatariuszy raporty finansowe (roczny i kwartalny), a w nich spadek wskaźników zadłużenia. 

Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji Dekpolu o marżach od 4,9 pkt proc. do 5,4 pkt proc. ponad WIBOR.  Rynek wycenia je w pobliżu nominałów, co oznacza 11-12 proc. rentowności brutto. Nowa seria zaoferowała 12,4 proc.

Więcej wiadomości o Dekpol S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje