poniedziałek, 17 grudnia 2018

Newsroom

Zapisy na obligacje PCC Rokita od 15 marca

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 09 marca 2018
Z publicznej oferty chemiczna spółka chce zebrać 25 mln zł proponując inwestorom stałe 5 proc. rocznie na sześć lat z opcją przedterminowego wykupu.

Same warunki emisji Rokita zdążył przedstawić kilka dni temu, są one zresztą dobrze znane z dwóch poprzednich ofert publicznych, zamkniętych w grudniu i październiku ubiegłego roku. Nową informacją są natomiast terminy zapisów oraz skład konsorcjum dystrybucyjnego.

Zapisy na obligacje serii EE przyjmowane będą od 100 zł i prowadzone będą w dniach 15-22 marca. Spółka nie przewiduje ich skrócenia, więc kolejność składania dyspozycji zakupu nie ma większego znaczenia. Liczyć się należy natomiast z możliwością dokonania redukcji, zwłaszcza, że ponownie zawiązano szerokie konsorcjum dystrybucyjne. Pełniący rolę oferującego DM BDM ponownie zaprosił do współpracy BM Alior Banku, DM Banku Handlowego oraz DM mBanku. W zasadzie względem grudniowej oferty lista skróciła się tylko o DM BOŚ.

Ostatnia publiczna oferta obligacji Rokity, warta 30 mln zł, przyciągnęła 64,45 mln zł popytu zgłoszonego w 967 zleceniach kupna. Dokonano wówczas 53,45 proc. redukcji, a przydziału dokonano na rzecz 897 złożonych dyspozycji nabycia.

Emisja obligacji serii EE będzie piątą ofertą w ramach kolejnego już publicznego programu Rokity, tym razem wartego 300 mln zł, dla którego termin ważności prospektu mija w połowie maja. Z czterech dotychczasowych ofert spółka pozyskała 105 mln zł.

Na Catalyst notowanych jest 11 starszych emisji Rokity z terminami spłaty od kwietnia 2019 r. do grudnia 2023 r. Najdłuższe papiery, wygasające w 2023 r., rynek wycenia w większości z 4,8-5 proc. rentowności brutto.

Naszym zdaniem

Świeżo opublikowane sprawozdanie finansowe stawia Rokitę w porównywalnym lub nieco lepszym świetle niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale jednak – przynajmniej bilansowo – gorszym niż przed rokiem. Nie są to zmiany na tyle istotne, by mogły decydować o warunkach emisji, czy w ogóle powodzeniu oferty. Prawdopodobnie większość inwestorów detalicznych nawet nie będzie sobie zaprzątać tym głowy, ponieważ przy rosnącym biznesie i względnie stabilnym standingu finansowym Rokity o wiele ważniejsze wydaje się otoczenie rynkowe. To zaś powinno sprzyjać, ponieważ po środowej konferencji Rady Polityki Pieniężnej po raz kolejny oddaliła się perspektywa podwyżek stóp procentowych. Z gołębich wypowiedzi Adama Glapińskiego, prezesa NBP, dowiedzieliśmy się, że wobec nowej projekcji inflacji do podwyżek stóp mogłoby nie dojść nawet do końca 2020 r.

Retoryka RPP oczywiście przełożyła się na spadek rentowności obligacji skarbowych i stawek IRS, a – co ciekawe – nawet WIBOR-u. Tak czy inaczej, rynek oczekuje pierwszej podwyżki stóp na początku drugiej połowy 2019 r.

Na Catalyst, gdzie notowanych jest 11 serii, stałokuponowych obligacji Rokity być może słów Adama Glapińskiego nie usłyszano (lub były one w cenie), bo notowania najdłuższych serii długu chemicznej spółki nie uległy większym zmianom. Inwestorzy poszukujący alternatywy dla nowej emisji na rynku wtórnym zapewne skupią się przede wszystkim na pięciu seriach zapadających w 2023 r. Na próżno jednak szukać wśród nich takich oferujących 5 proc. rentowności czy więcej, a i o swobodne zawieranie transakcji w okolicach 4,9 proc. rentowności będzie trudno. Wyjątkiem w zasadzie jest tylko seria PCR1023, w przypadku której faktycznie można od ręki zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych na zbliżonych warunkach (4,97-4,99 proc. rentowności brutto przy terminie wykupu bliższym o pięć miesięcy bliższym).

Podsumowując, w Rokicie nie zmieniło się na tyle, żeby musiał zmieniać oferowane warunki. Spółce bardziej niż jeszcze przed kilkoma miesiącami sprzyjają oczekiwania wobec stóp procentowych, a wyceny starszych serii praktycznie nie dają powodu, aby inwestorzy składający zapisy na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych szukali alternatywy na Catalyst. Sam emitent chcąc być spokojny o wyniki oferty kontynuuje współpracę z szerszym gronem dystrybutorów, niż to miało miejsce w przeszłości. 

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje