czwartek, 02 lipca 2020

Newsroom

Zarząd Orbisu rekomenduje niewypłacanie dywidendy

msd | 25 maja 2020
Propozycję pozostawienia zeszłorocznego zysku w spółce zarząd Orbisu tłumaczy istotnymi stratami finansowymi na skutek pandemii koronawirusa oraz czerwcowym wykupem obligacji.

Niewypłacenie dywidendy miałoby zapewnić Orbisowi środki niezbędne do czerwcowego wykupu papierów dłużnych (300 mln zł), zabezpieczenia sytuacji finansowej na okres kryzysu i wychodzenia z niego, a także na potencjalne inwestycje rozwojowe. 

Po rozliczeniu niedawnego wezwania, Orbis ma tylko jednego akcjonariusza – AccorInvest Group. Trudno więc sobie wyobrazić, aby rekomendacja zarządu w sprawie niewypłacania dywidendy nie została zawczasu omówiona z właścicielem.

Jeszcze na koniec 2019 r., na niedługo po sprzedaży części biznesu, grupa Orbisu miała ponad 2 mld zł gotówki, której stan skurczył się do 669 mln zł na koniec I kwartału tego roku. Większość odpływu środków pieniężnych związana była z udzieleniem pożyczek właścicielowi (Orbis miał 1,24 mld zł należności z tego tytułu).

Wygasające w czerwcu obligacje ORB0620 o wartości 300 mln zł kwotowane są na 99/100 proc. nominału (bid/ask). Wygasające 13 miesięcy później papiery ORB0721 na 200 mln zł kwotowane są zaś na 97,5/100,24 proc.

Więcej wiadomości o Orbis S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Kredyt Inkaso wyemitowało obligacje dla swojego funduszu wierzytelności

  02 lipca 2020
  W ramach transakcji wewnątrzgrupowej spółka uplasowała warte 30,3 mln zł pięcioletnie papiery dłużne, które zostały opłacone potrąceniem wierzytelności. Tłem transakcji są pakiety wierzytelności stanowiące zabezpieczenie wartych 210 mln zł obligacji KRI0423.
  czytaj więcej
 • Wynik EBITDA grupy CCC spadł o 88 proc. r/r w II kw.

  02 lipca 2020
  Obuwnicza grupa zanotowała wstępnie 40 mln zł zysku EBITDA i 112 mln zł straty operacyjnej w II kwartale, na co wpływ miały nie tylko covidowe ograniczenia sprzedaży, ale i szereg dodatkowych rezerw.
  czytaj więcej
 • Fatalne sprawozdanie OT Logistics

  01 lipca 2020
  116 mln zł skonsolidowanej straty netto, ponad 513 mln zł dziury w kapitale obrotowym i szereg uwag audytora – to najkrótsze podsumowanie dokonań grupy OT Logistics w 2019 r. Szczęśliwie, przykrywa je jednak kolejna płynnościowa kroplówka, otrzyma od wierzycieli w miniony wtorek.
  czytaj więcej
 • Audytor nie widzi szans dla Brastera

  01 lipca 2020
  Zdaniem biegłego, który wydał negatywną opinię o rocznym sprawozdaniu Brastera, spółka nie ma realnej alternatywy dla likwidacji lub zaniechania działalności, dlatego przyjęte przez zarząd założenie kontynuacji działalności nie było zasadne.
  czytaj więcej

Emisje