wtorek, 19 czerwca 2018

Newsroom

Zarządca Dayli za umorzeniem postępowania sanacyjnego

msd | 09 lutego 2017
Należąca do Kerdos Group sieć drogerii nie ma zapewnionego finansowania. Narastają jej nieregulowane zobowiązania powstałe po otwarciu restrukturyzacji.

Ponad dwa tygodnie temu PMR restrukturyzacje, zarządza Kerdosu w postępowaniu sanacyjnym, informował o wyznaczeniu rozprawy w sprawie umorzenia tego postępowania. Przyczyną ma być brak środków na zaspokojenie bieżących kosztów restrukutryzacji i zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania. Podobny scenariusz, jak wynika z pisma zarządcy Kerdosu do sądu, realizuje się także w Dayli.

(…) Z uwagi na brak realizacji założeń restrukturyzacji w kwestiach związanych z zapewnieniem finansowania warunkującego dalsze funkcjonowanie sieci oraz stopień narastania nieuregulowanych zobowiązań, powstałych po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego, zarządca Dayli może rekomendować wyłącznie umorzenie postępowania sanacyjnego Dayli Polska sp. z o.o. w restrukturyzacji – podano w komunikacie.

Rozeznanie zarządcy Kerdosu w sytuacji spółki zależnej nie powinno budzić wątpliwości. Zarządcą w postępowaniu sanacyjnym Dayli i Kerdosu jest bowiem ta sama firma, PMR Restrukturyzacje. Natomiast brak ratunku dla Dayli definitywnie przekreśla możliwość postawienie Kerdosu na nogi, bo sieć drogerii jest jego jedynym istotnym aktywem.

We wrześniu ubiegłego roku, gdy obie spółki znajdowały się już w postępowaniu sanacyjnym, minął termin spłaty obligacji Dayli na 5 mln zł. Wcześniej w pierwszej połowie roku trzech emisji nie wykupił Kerdos (łącznie 7,95 mln zł). W obrocie na Catalyst znajdują się jeszcze dwie emisje spółki (w sumie na 23,2 mln zł), lecz obrót nimi jest zawieszony. Do notowań nigdy nie wprowadzono natomiast emisji publicznej trzyletnich obligacji na 4 mln zł z czerwca 2015 r. 

 • Indeks Default Rate: 197 mln zł z obligacji firm poszło na straty

  05 kwietnia 2018
  W ostatnich 12 miesiącach, zakończonych 31 marca, notowane na Catalyst spółki nie wykupiły obligacji o wartości 197 mln zł. To 2,1 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Wśród najmniejszych emisji do inwestorów wciąż nie wraca mniej więcej co piąta złotówka.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Firmy nie wykupiły obligacji na rekordowe 194,8 mln zł

  08 stycznia 2018
  Nominał niespłaconych w 2017 r. papierów korporacyjnych na Catalyst, mimo osiągnięcia najwyższego poziomu w historii, wyniósł relatywnie niskie 2,1 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. To wciąż o ponad połowę mniej od długookresowej średniej dla warszawskiego rynku. Wśród małych emisji poprawa przebiega na tyle wolno, że nadal nie wraca co piąta złotówka.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Obligacyjne problemy łatwiej przewidzieć

  05 października 2017
  Przez ostatni rok notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 143,7 mln zł, czyli 1,9 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Pomimo lipcowego rekordowego defaultu, warszawski rynek korporacyjnego długu pozostaje w dobrej kondycji względem poprzednich lat. Statystyka pozostaje jednak nieubłagana dla najmniejszych emisji.
  czytaj więcej
 • Sąd ogłosił upadłość Kerdos Group

  04 września 2017
  Decyzja zapadała około pół roku po umorzeniu postępowania sanacyjnego, które rozpoczęło się jeszcze w maju 2016 r.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje